Brusel pracuje na reforme trhu EÚ s elektrinou a teší sa podpore Francúzska či Španielska. Nemecko by však toto prepracovanie radšej odložilo dovtedy, kým sa v roku 2024 neuskutočnia eurovoľby, píše Euractiv.

Rekordne vysoké ceny elektriny v roku 2022 boli stimulom pre výzvy na reformu únijného trhu. Cieľom je zmierniť vplyv cien plynu na elektrinu a zaistiť, že sa nízkonákladová elektrina dostane až k spotrebiteľom.

Pre predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú je reforma prioritou. Blok by sa tak konkrétneho návrhu mohol dočkať už 14. marca.

„Myslím si, že by bolo chybou, ak by k ďalekosiahlym trhovým zásahom došlo naraz,“ povedal v pondelok nemecký vicekancelár Robert Habeck. Komisiu následne vyzval, aby reformný proces spomalila. Výkonný orgán EÚ by tak podľa neho v blízkej budúcnosti mal prísť skôr s návrhmi, ako trh s energiami zabezpečiť z krátkodobého hľadiska.

Berlín ešte predtým spolu s Dánskom a inými krajinami poslali Európskej komisii list, v ktorom inštitúciu varovali, aby si v rámci reformy trhu s elektrinou nestanovovala príliš vysoké ciele. Podľa krajín by unáhlená reforma mohla z dlhodobého hľadiska ohroziť rozširovanie obnoviteľnej energie.

Ďalšie dôležité správy

JB 6 Davos - Nemecký vicekancelár a spolkový minister hospodárstva Robert Habeck počas panelovej diskusie na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v davoskom kongresovom centre vo švajčiarskom Davose 17. januára 2023. FOTO TASR/AP

Robert Habeck, Vice-Chancellor and Federal Minister for Economic Affairs and Climate Action of Germany attends a panel at the World Economic Forum in Davos, Switzerland Tuesday, Jan. 17, 2023. The annual meeting of the World Economic Forum is taking place in Davos from Jan.
Neprehliadnite

Najväčšia európska ekonomika sa odkláňa od fosílnych palív, čeliť bude niekoľkým výzvam