Brusel pracuje na reforme trhu EÚ s elektrinou a teší sa podpore Francúzska či Španielska. Nemecko by však toto prepracovanie radšej odložilo dovtedy, kým sa v roku 2024 neuskutočnia eurovoľby, píše Euractiv.
Rekordne vysoké ceny elektriny v roku 2022 boli stimulom pre výzvy na reformu únijného trhu. Cieľom je zmierniť vplyv cien plynu na elektrinu a zaistiť, že sa nízkonákladová elektrina dostane až k spotrebiteľom.
Pre predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú je reforma prioritou. Blok by sa tak konkrétneho návrhu mohol dočkať už 14. marca.
„Myslím si, že by bolo chybou, ak by k ďalekosiahlym trhovým zásahom došlo naraz,“ povedal v pondelok nemecký vicekancelár Robert Habeck. Komisiu následne vyzval, aby reformný proces spomalila. Výkonný orgán EÚ by tak podľa neho v blízkej budúcnosti mal prísť skôr s návrhmi, ako trh s energiami zabezpečiť z krátkodobého hľadiska.
Berlín ešte predtým spolu s Dánskom a inými krajinami poslali Európskej komisii list, v ktorom inštitúciu varovali, aby si v rámci reformy trhu s elektrinou nestanovovala príliš vysoké ciele. Podľa krajín by unáhlená reforma mohla z dlhodobého hľadiska ohroziť rozširovanie obnoviteľnej energie.