Európska únia zvažuje podať žalobu voči Nemecku, ak krajina nezreviduje kontroverzný zákon o plyne, ktorý podľa susedných krajín poškodzuje ich snahy o odklon od ruskej energie. Pre Poliitico to potvrdil vysoký predstaviteľ Európskej komisie, ktorého identitu portál tají, aby mohol o citlivej záležitosti otvorene hovoriť.

Nemecko prijalo zákon v roku 2022 a uvalilo poplatok na všetok plyn opúšťajúci krajinu, aby zaplátalo dieru v rozpočte vo výške takmer desať miliárd eur. Susedné krajiny však tvrdia, že zákon by mohol byť v rozpore s pravidlami EÚ o skladovaní plynu a podkopávať jednotný trh eurobloku – zvyšovať ceny a motivovať ich k nákupu lacnejšej ruskej energie.

Európska komisia zdieľa tieto obavy a pripúšťa, že nemecké opatrenie nemusí byť legálne. „Pre nás existujú dôvody považovať to za jasné porušenie zákona o hospodárskej súťaži a pravidiel jednotného trhu,“ povedal nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ Komisie.

Podľa práva EÚ môže Komisia začať konanie, ak sa domnieva, že krajina porušila pravidlá Bruselu. Tento proces môže viesť k finančným sankciám, hoci zvyčajne trvá mesiace, ak nie roky, kým sa dospeje k verdiktu. Jadrom právneho sporu je jednotný trh EÚ, ktorý umožňuje bezproblémový pohyb osôb a tovaru v rámci Únie. Tento koncept je základom identity a hospodárstva EÚ a umožňuje podnikom a krajinám väčšiu konkurencieschopnosť mimo hraníc eurobloku.

V čase, keď Nemecko prijalo kontroverznú daň, boli veľkoobchodné ceny plynu rekordne vysoké po tom, čo Moskva znížila export, aby potrestala Európu za podporu Ukrajiny. Opatrenie vyvolalo pobúrenie zo strany ostatných krajín EÚ. Doteraz však pre Nemecko prinieslo približne jednu miliardu eur do štátnej kasy.

Euroblok chce ukončiť dovoz fosílnych palív z Moskvy v roku 2027. EÚ doteraz eliminovala približne dve tretiny svojho dovozu ruského plynu, hoci niekoľko stredoeurópskych krajín je naďalej od ruských dodávok vysoko závislých.

Česká republika, Maďarsko, Rakúsko a Slovensko vyzvali v marci Brusel, aby sa nemeckým zákonom zaoberal na stretnutí ministrov energetiky členských štátov EÚ, pričom tvrdili, že táto legislatíva „predstavuje významné výzvy pre európsky trh s plynom a má širšie dôsledky na energetickú bezpečnosť, hospodársku konkurencieschopnosť a regulačná súdržnosť v rámci EÚ“.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Rusko posilňuje export plynu po mori, aby vyvážilo pokles vývozu do Európy cez plynovody