Európska únia presadzuje globálnu dohodu zameranú na predchádzanie novým pandémiám. Mala by zahŕňať zákaz trhov s voľne žijúcimi zvieratami a stimuly pre krajiny, ktoré nahlásia nové vírusy alebo varianty, uviedol exkluzívne pre agentúru Reuters predstaviteľ EÚ.
Medzinárodní vyjednávači sa prvýkrát stretli v stredu, 9. februára, aby pripravili rozhovory o potenciálnej zmluve, uviedol predstaviteľ, ktorý nemá oprávnenie hovoriť s médiami, a preto odmietol byť menovaný. Cieľom je dosiahnuť predbežnú dohodu do augusta. Brusel sa doteraz snažil získať plnú podporu pre novú zmluvu zo strany Spojených štátov a ďalších veľkých krajín, z ktorých niektoré chcú, aby akákoľvek dohoda bola nezáväzná.
Hovorca predsedu Európskej rady Charlesa Michela, ktorý v novembri 2020 navrhol novú protipandemickú zmluvu, uviedol, že k tejto záležitosti nemá žiadne nové pripomienky. Biely dom okamžite neodpovedal na žiadosť o komentár.
Začalo sa to na trhu v Číne
Podľa najrozšírenejšej teórie sa pandémia covidu-19 začala prenosom vírusu SARS-CoV-2 zo zvieraťa na človeka na trhu s voľne žijúcimi zvieratami v Číne. Hoci Peking pôvodne dostal pochvalu od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) za to, že rýchlo upozornil na nový vírus, najmä Spojené štáty americké obvinili Čínu, že zadržiavala informácie o jeho pravdepodobnom pôvode.
Medzi opatreniami, ktoré chce EÚ zahrnúť do zmluvy, je postupné odstavenie trhov s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami, uviedol predstaviteľ EÚ. Stimuly pre krajiny, aby hlásili nové vírusy, sa tiež považujú za kľúčové pre pomoc pri rýchlej detekcii problémov.
Rovnomernejšie prerozdeľovanie
Nemenovaný predstaviteľ EÚ uviedol, že stimuly by tiež mohli zahŕňať zaručený prístup k liekom a vakcínam vyvinutým proti novým vírusom. Stalo sa totiž, že vakcíny sa nedostali k chudobnejším krajinám, pretože bohatšie štáty sa ponáhľali zabezpečiť si zásoby pre seba. Štáty, ktoré detegujú a nahlásia nový vírus, by tiež mohli dostať okamžitú podporu, ktorá by mohla zahŕňať dodávky zdravotníckeho vybavenia z globálnych zásob.
Na rozhovoroch sa zúčastnia aj delegáti zo šiestich krajín zastupujúcich hlavné svetové regióny – Japonsko, Holandsko, Brazíliu, Južnú Afriku, Egypt a Thajsko.
Ak sa dosiahne dohoda, očakáva sa, že zmluva bude podpísaná v máji 2024.