EÚ predstavila nový plán vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Blok v ňom navrhuje využiť jednu miliardu eur výhradne na zabezpečenie dodávok munície, a to najmä delostreleckých granátov kalibru 155 mm, píše portál Politico.
Špeciálny balík pomoci
EÚ na dodávky zbraní využíva mimorozpočtové peniaze z Európskeho mierového nástroja (EPF), ktorým blok kompenzuje krajiny vyvážajúce zbrane na Ukrajinu. Členské štáty sa v decembri 2022 rozhodli prostriedky nástroja v tomto roku navýšiť o dve miliardy eur. Dovedna z neho zatiaľ na Ukrajinu vo forme vojenskej pomoci putovali 3,6 miliardy eur.
Účely, na ktoré mohli byť tieto peniaze použité, doteraz neboli presne definované, no EÚ sa teraz rozhodla zamerať na delostreleckú muníciu. Ukrajinské sily sa totiž na východe krajiny dostali s Rusmi do delostreleckých prestreliek.
Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell chce navrhnúť „špeciálny balík podpory“ v hodnote jednej miliardy eur, ktorého cieľom bude zabezpečiť dodávky munície na Ukrajinu. Vyplynulo to z dokumentu, na ktorom sa podieľala diplomatická služba bloku, Európska komisia a Európska obranná agentúra.
Podľa tohto návrhu by k vyčleneniu jednej miliardy eur na muníciu malo dôjsť hneď po navýšení prostriedkov Európskeho mierového nástroja o dve miliardy eur.
Posilnenie výrobných kapacít
Ďalším bodom dokumentu je posilnenie priemyselnej výroby v Európe, ktorá má v súčasnosti problém vyrábať muníciu rýchlosťou, akou sa míňa na bojisku. V tejto súvislosti blok navrhuje zvýšiť úroveň kompenzácie až na 90 percent, pričom argumentuje extrémnou naliehavosťou klesajúcich zásob členských štátov. Členské štáty poskytujúce rozsiahlu vojenskú pomoc tak získajú určitý druh záruky, keďže v roku 2022 táto úroveň dosahovala menej než 50 percent, čo niektorým krajinám EÚ spôsobovalo ťažkosti.
V rámci posilnenia zbrojárskej výroby dokument navrhuje aj niekoľko konkrétnych opatrení. Jedným z nich je napríklad identifikácia a odstraňovanie problematických miest výroby v EÚ. Ďalším možným riešením je „uľahčenie spolupráce podnikov s cieľom zaistiť dostupnosť a dodávky“ munície.
Dobrovoľné príspevky
Dokument v neposlednom rade myslí aj na krajiny, ktoré sa na pomoci nebudú chcieť zúčastňovať. Cestu von im ponúka prostredníctvom „dobrovoľných finančných príspevkov“. Tie zrejme ocení napríklad neutrálne Rakúsko či Maďarsko, ktoré sa zbrane poslať zdráha.
Ministri obrany EÚ budú o novom pláne rokovať budúci týždeň počas neformálneho stretnutia v Štokholme. Následne ho 20. marca čaká odobrenie ministrami obrany a zahraničných vecí a až potom môže putovať na konečné schválenie lídrom EÚ, ktorí budú zasadať 23. a 24. marca.