Sporné témy vo vyjednávaní Európskej únie s Britániou by mali byť riešiteľné. Únia je pripravená ,,byť kreatívna" pri hľadaní kompromisu. Nemieni však ohroziť fungovanie svojho jednotného trhu a v prípade krachu rozhovorov je pripravená na neriadený rozchod so svojím bývalým členom. Europoslancom to dnes povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, podľa ktorej o osude prípadnej dohody rozhodnú nasledujúce dni.

Británia opustila po 47 rokoch európsky blok tento rok v januári a od tej doby sa obe strany dohadujú na podobe budúcich vzťahov. V posledných týždňoch dopracovali spoločnú formuláciu už značnej časti textu spoločnej zmluvy. Trojica hlavných sporných tém - rybolov, pravidlá hospodárskej súťaže a dohľad nad riešením sporov - však stále zostáva otvorená. Prechodné obdobie, pri ktorom sa na Britániu vzťahujú úniové predpisy, potrvá pritom len do konca tohto roka.

EBE 22 Londýn - Na snímke britský premiér Boris Johnson opúšťa svoje sídlo na Downing Street. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Johnson chce zabuchnúť dvere rokovaniam o brexite. Briti sa majú pripraviť na odchod bez dohody

,,Zostáva nám veľmi málo času a my urobíme pre dosiahnutie dohody všetko, čo bude v našich silách. Sme pripravení byť kreatívni, ale nie sme pripravení spochybniť integritu nášho jednotného trhu," povedala šéfka úniovej exekutívy. EÚ má podľa nej jasne vytýčenú požiadavku pre zjednotenie pravidiel hospodárskej súťaže, z ktorej nemieni ustúpiť. Tiež otázky dohľadu nad riešením sporov a možnosti rybolovu v britských vodách sú podľa von der Leyenovej pre EÚ stále kľúčové. Zásadné ústupky však zatiaľ odmieta aj britská strana a vyjednávači sa preto podľa diplomatov v posledných dňoch zaoberali možnosťou, či by v sporných otázkach nešlo dosiahnuť dočasnej dohody, ktorej podmienky by bolo po niekoľkých rokoch možné zmeniť. Ak obe strany nedospejú k dohovoru počas najbližších dní, aby ju do konca roka mohli na oboch stranách schváliť parlamenty, skomplikujú od januára obchodovanie cez Lamanšský prieliv clá a kvóty.