Boj Európskej únie s takzvanou nelegálnou migráciou sa nezaobíde bez spolupráce so západobalkánskymi štátmi, od ktorých sa očakáva sprísnenie vízovej politiky podľa únijných štandardov. Po rokovaní s predstaviteľmi balkánskych krajín to na tlačovej konferencii vyhlásili nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová a eurokomisárka Ylva Johanssonová. Únia balkánskym štátom naopak ponúka podporu s dozorom hraníc.
„Naším spoločným cieľom je obmedziť prúd nelegálnej migrácie,“ povedala Faeserová. Tá síce neunijné balkánske krajiny ocenila za neľahký reformný kurz, zároveň ale povedala, že tieto štáty by mali upraviť svoje príliš voľné vízové pravidlá.
Podľa štandardov EÚ
„Je potrebné zmeniť vízovú politiku podľa štandardov EÚ,“ povedala. Na to poukázala aj Johanssonová, podľa ktorej je toto cestou, ako únia môže v budúcnosti rozvoľniť vízové pravidlá s balkánskym regiónom.
Johanssonová upozornila na to, že mnohí migranti, ktorí do EÚ vstupujú bez dokladov, cestujú vďaka voľnej vízovej politike do balkánskych krajín, odkiaľ potom odchádzajú do únijných štátov.
Berlín kvôli tomu kritizoval najmä Srbsko, ktoré umožňuje ľahký vstup občanom Indie, Burundi, Kuby a Tuniska. Belehrad síce kritiku odmietol, pravidlá sa ale rozhodol sprísniť. Novo od občanov týchto štátov vyžaduje predložiť zaplatenú spiatočnú letenku s konkrétnym dátumom odletu.
Aj český minister vnútra
Rokovania s balkánskymi štátmi v Berlíne sa dnes zúčastnil aj český minister vnútra Vít Rakúšan. Česko, ktoré teraz únii predsedá, je novo súčasťou takzvanej balkánskej migračnej trasy. Cez Česko sa totiž migranti snažia obísť strážené rakúsko-maďarské a nemecko-rakúske hranice, na čo Praha reagovala zavedením hraničných kontrol so Slovenskom.
Minister Rakúšan tiež uviedol, že v zhode s unijnými ministrami vnútra treba na západobalkánske krajiny vyvíjať diplomatický tlak. „Aby zmenili svoju liberálnu vízovú politiku v súlade s EÚ. Musíme znížiť príliv nelegálnej migrácie a zamedziť činnosti prevádzačských štruktúr," povedal.
Riešenie migračného problému vyžaduje podľa Faeserovej spoluprácu so západobalkánskymi štátmi aj v ďalších oblastiach, než je len vízová politika. „Je potrebné bojovať proti prevádzačom a pašerákom ľudí,“ povedala s tým, že EÚ je pripravená týmto štátom v takomto kroku pomôcť. Ďalej je podľa nej potrebná spolupráca v návratovej politike a ochrane hraníc. „Tu môže pomôcť (pohraničná agentúra) Frontex,“ dodala.