Poslanci Európskeho parlamentu v utorok schválili pravidlá, ktoré majú Európskej únii zabezpečiť dostatok kľúčových surovín a znížiť závislosť najmä od Číny a ďalších ázijských krajín. Krajiny EÚ majú podľa normy do roku 2030 produkovať desatinu svojej spotreby týchto materiálov, spracovávať 40 percent a recyklovať 25 percent. Pre firmy by podľa poslancov mali byť motiváciou investičné stimuly a jednoduchšia administratíva.
Akt o kritických surovinách stanovuje zoznam strategicky významných kovov, napríklad lítia, kobaltu, titánu a ďalších materiálov využívaných predovšetkým v zelených či digitálnych technológiách. Najväčším vývozcom týchto zdrojov do Európy je Čína, ktorá dodáva napríklad okolo 90 percent vzácnych zemín aj väčšinu spotreby niektorých ďalších kovov. Podľa schválenej normy bude z jedinej mimoeurópskej krajiny môcť pochádzať najviac 65 percent dodávok konkrétneho materiálu.
Europoslanci sa na podobe pravidiel v novembri dohodli so zástupcami členských štátov. Predtým, ako vstúpi do platnosti, ich musia formálne potvrdiť ministri členských krajín. Norma by mala podporiť uzatváranie strategických partnerstiev EÚ s ďalšími krajinami, aby do únie smerovali materiály z viacerých rôznych zdrojov. Podľa europoslancov má tiež motivovať firmy k väčšej aktivite v oblasti ťažby, spracovania aj recyklácie významných surovín.
„Cielenými ekonomickými stimulmi, ako sú jednotné kontaktné miesto a rýchle a jednoduché schvaľovacie konanie s jasnými lehotami, ponúkame súkromným investorom istotu, ktorú na plánovanie svojich projektov potrebujú," vyhlásila nemecká liberálna spravodajkyňa návrhu Nicola Beerová.