Európska únia žiada, aby Belgicko napredovalo a ratifikovalo obchodné dohody, ktoré sú zastarané. Belgicku sa však do cesty stavajú problémy s vlastnou domácou politikou, píše Politico.
Ako uviedlo niekoľko belgických a európskych úradníkov, Európska komisia vyvíja tlak na vlády v Bruseli a Valónsku, aby ratifikovali dohody so Strednou Amerikou a andskými krajinami, ktoré boli uzavreté pred desiatimi rokmi.
Belgicko je jedinou krajinou, ktorá stále tieto dohody blokuje. K dohode so stredoamerickými krajinami chýba súhlas francúzsky hovoriaceho Valónska, zatiaľ čo Brusel musí ešte podpísať druhú dohodu s Kolumbiou, Peru a Ekvádorom.
Obe krajiny sa zasekli na podobných environmentálnych a sociálnych problémoch. Tieto nezhody majú značný dopad, nakoľko regióny majú rozhodujúce slovo v obchodnej politike. Aby vláda mohla podpísať niektoré dohody na národnej úrovni, potrebuje, aby s nimi súhlasili všetky regióny.
Hoci má EÚ veľké plány, pokiaľ ide o diverzifikáciu svojich obchodných vzťahov smerom od Číny a Ruska, toto zdržanie vyvoláva retrospektívne myšlienky na dohodu medzi EÚ a Kanadou v roku 2016, keď Valónsko niekoľko mesiacov zdržiavalo tento proces.
Okrem toho sa koalícia snaží pripraviť reakciu na americký zákon o znižovaní inflácie. Lídri sa obávajú, že kontroverzný balík ekologických dotácií vo výške 369 miliárd dolárov odčerpá investície z Európy.
,,Tlak sa zvyšuje kvôli IRA a potrebe diverzifikácie," povedal belgický štátny úradník.
Ukázalo sa však, že Valónsko a Brusel sú pre výkonnú moc EÚ tvrdým orieškom.
Na jednej strane je známe, že Valónsko a Brusel, ktoré sú vedené Socialistickou stranou a Zelenými, sú protekcionistické. Taktiež je známe, že chcú, aby obchodné dohody spĺňali prísne normy v oblasti životného prostredia a ľudských práv, ako je to stanovené v ich vládnych dohodách.
Na druhej strane, na severe Flámska sú na čele flámski pravicoví nacionalisti, ktorí považujú obchodné dohody za cestu k prosperite.
,,Sociálne, environmentálne a klimatické normy obsiahnuté v obchodných dohodách uzavretých Európskou úniou by mali byť záväzné a vynútiteľné," uviedol Elio Di Rupo, socialistický ministerský predseda Valónska, v liste zaslanom predsedníčke Komisie Ursule von der Leyenovej.
Di Rupo však uznal, že záväzky v oblasti udržateľnosti, ktoré Európska komisia predložila v júni minulého roka, sú podnetné, a preto vyzval na ,,rýchle zorganizovanie stretnutia medzi našimi príslušnými tímami s cieľom prediskutovať opatrenia a pevné záväzky, ktoré by nám umožnili pokročiť smerom k ratifikácii" dohody, ktorá bola podpísaná v roku 2012.
Nie je čas strácať čas
Oneskorenie je pre Európsku komisiu neprípustné.
Šéf EÚ pre obchod Valdis Dombrovskis v januári v liste zaslanom bruselskej vláde zdôraznil, že ,,belgický vývoz profituje z dohody s andskými krajinami, ktorá sa predbežne uplatňuje na 10 rokov".
Dombrovskis tiež zdôraznil, že Komisia sa zameriava na riešenie problémov v oblasti ľudských práv a životného prostredia.
,,Úprimne dúfam, že tieto vysvetlenia a konkrétne záväzky spolu s technickými diskusiami, ktoré sa uskutočnili v predchádzajúcich mesiacoch, umožnia pokrok v tomto spise," napísal v liste.
Šéf zahraničných vecí EÚ Josep Borrell už vlani v máji po návšteve Strednej Ameriky upozornil na pomalý pokrok Belgicka.
To sa však nepáči Zeleným, ktorí sú vo Valónsku a Bruseli hlavnými odporcami dohody.
,,Európska komisia by si nemala myslieť, že sme pripravení upustiť od našich názorov týkajúcich sa životného prostredia a ľudských práv," povedala Marie Lecocqová, poslankyňa Zelených v bruselskom parlamente.
Interné spory
Tlak nevyvýja len Berlaymount. Zdržanie neakceptujú ani krajania zo severu Flámska.
Neratifikácia týchto dohôd ,,poškodzuje flámske hospodárstvo", povedal Philippe Muyters z flámskej nacionalistickej strany N-VA. ,,Pre nás je dôležité, aby sa v otvorenej ekonomike obchodovalo s inými krajinami."
Muyters tiež upozornil na poškodenie dobrého mena: ,,Vytvára sa dojem, že Flámsko a Belgicko sú neochotné spolupracovať v oblasti obchodu a investícií."
Odložením ratifikácie chcú Valónsko a Brusel dokázať, že sa držia svojich zámerov v oblasti zabezpečenia vysokých environmentálnych noriem.
Pre socialistickú stranu PS je kľúčové postaviť sa proti dohodám o voľnom obchode. Používaním protekcionistických argumentov sa socialisti snažia získať podporu pred voľbami v roku 2024 proti svojmu úhlavnému nepriateľovi, krajne ľavicovej strane PTB, ktorá medzi valónskymi voličmi získava čoraz väčšiu podporu.
Belgický štátny úradník uviedol, že ,,PTB, PS a Ecolo sa navzájom monitorujú".