Vo vojne proti Rusku podporujú Ukrajinu všetky krajiny EÚ, no pokiaľ ide o jej požiadavku, aby bola krajina uznaná za kandidáta na členstvo v EÚ, tak sa názory v bloku líšia, píše portál Politico.
Očakáva sa, že Európska komisia v piatok odporučí udelenie formálneho štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine a susednému Moldavsku, no konečné rozhodnutie si vyžaduje jednohlasnosť všetkých 27 hláv štátov alebo predsedov vlád EÚ, ktorí sa budúci týždeň stretnú v Bruseli v rámci summitu Európskej rady. Stále však nevedia, čo majú v tejto otázke robiť, píše portál.
Odmietnutie by bolo pre Zelenského ranou
Odmietnutie žiadosti Ukrajiny – či váhavé prikývnutie vyhliadke budúceho členstva – by bolo pre ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského tvrdou ranou, v dôsledku ktorej by mohlo dôjsť k demoralizácii väčšiny ukrajinského obyvateľstva a najmä armády, ktorá aj naďalej za cenu veľkých strát bojuje proti ruským votrelcom v súčasnosti okupujúcim veľké územia na juhu a východe Ukrajiny, konštatuje portál.
Dodáva, že takéto odmietnutie by ďalej podnietilo fantázie ruského prezidenta Vladimira Putina o opätovnom získaní sféry vplyvu pripomínajúcu tú z čias Sovietskeho zväzu a štatútu superveľmoci z čias studenej vojny. Podľa podporovateľov ukrajinského členstva v EÚ by neudelenie kandidátskeho štatútu Ukrajine motivovalo Putina k predĺženiu vojny.
Postoj EÚ
Činitelia niektorých vlád EÚ – najmä dánskej a portugalskej – vyjadrili silnú neochotu, pokiaľ ide o udelenie štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine, pričom argumentujú, že keby sa Ukrajina neocitla vo vojne, tak by ani zďaleka nesplnila požiadavky potrebné k spusteniu rokovaní o členstve. Dodali, že Moldavsko by bolo v otázke potrebných príprav ešte viac pozadu.
Iné vlády EÚ zas udeleniu vyslovili podporu, no vyvíjajú tlak, aby došlo k nastaveniu podmienok, ktoré jasne stanovia, že rokovania o pristúpení sa nespustia skôr, ako bude Ukrajina znovu celá a zavládne v nej mier. Takisto žiadajú, aby Kyjev vykázal väčší pokrok v oblasti boja proti korupcii, posilňovania právneho štátu a reorganizácie demokratických inštitúcií.
Väčšina východnejších krajín EÚ, najmä Poľsko a štáty Pobaltia, dôrazne odporúčajú udelenie štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine, pričom činitelia niektorých týchto krajín dokonca vyjadrili ochotu urýchliť prístupový proces.
Úloha Francúzska
Na veľmi pragmatickej úrovni by boli šance Ukrajiny v otázke štatútu bez podpory Francúzska a Nemecka nulové.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron má obzvlášť dôležitú rolu, keďže jeho krajina v súčasnosti predsedá Rade EÚ, a preto je zodpovedný za sprostredkovanie akejkoľvek diskusie v rámci krajín EÚ.
Počas jeho stredajšej návštevy Moldavska sa zdalo, že Macron sa postavil za žiadosť Ukrajiny a Moldavska o členstvo, zatiaľ čo v otázke vyhliadok Gruzínska sa až tak optimisticky nevyjadril.
Štatút si získava Scholzovu podporu
Podľa portálu sa zdá, že nemecký kancelár Olaf Scholz takisto opatrne začína podporovať udelenie štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine, no menej nadšene. Jeho strana je takisto pod silným tlakom svojich koaličných partnerov – liberálov a Zelených.
Nebolo však jasné, či Scholz v plnej miere podporí udelenie štatútu Ukrajine, či podporí podmienené „potenciálne“ uchádzanie sa o členstvo – ide o riešenie, ktoré Berlín opisuje ako prísľub „vyhliadky na členstvo“ pre Ukrajinu, vysvetľuje Politico.
Takáto nejednoznačná rétorika Kyjev iba nahnevá, myslí si portál, pričom dodáva, že ostatní činitelia EÚ Zelenského varovali, že by bolo múdre, keby trochu zmiernil svoju kritiku na adresu Nemecka, Francúzska a Talianska – najmä, keď Scholz, Macron a taliansky premiér Mario Draghi tento týždeň spoločne navštívia Kyjev.