Cestovné poistenie je osobitnou kapitolou zahraničnej dovolenky. Niektorí si ho uzatvoria už pri kúpe zájazdu v cestovnej kancelárii, iní cez internet, pár hodín pred odchodom do cudziny a časť dovolenkárov nemá poistenie vôbec. Dobrovoľne ho nechcú, alebo sa spoľahnú na Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP).
Každá zo spomínaných foriem sa na preplatení prípadných zdravotných zásahov podieľa inak a v inej výške. Základnou podmienkou pre uplatnenie EPZP je jeho územná platnosť. Preukaz platí v stanovenom rozsahu vo všetkých členských štátoch Európskej únie, v Švajčiarsku, Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande. Nemožno ho preto využiť napríklad pri ceste do Chorvátska.
Preukaz vydávajú zdravotné poisťovne bezplatne na žiadosť klienta. „Je určený pre dočasné pobyty, vrátane dovoleniek, služobných ciest, brigád, stáží či študijných pobytov. Preukaz je vystavený do 30 dní odo dňa podania žiadosti a platí najviac päť rokov,“ popisuje na svojej internetovej stránke stránke Všeobecná zdravotná poisťovňa.
Kto potrebuje preukaz skôr, môže požiadať o vystavenie náhradného certifikátu, ktorý zdravotné poisťovne vydávajú na počkanie. Ten ale platí len tri mesiace.
Len verejné zdravotníctvo
EPZP slúži na preplatenie nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti výlučne vo verejných zdravotných zariadeniach. Kto sa preto nechá v krajine, kde preukaz platí, ošetriť súkromným lekárom, musí si zákrok zaplatiť z vlastného, alebo využiť komerčné poistenie.
EPZP tiež neplatí na preplatenie spoluúčasti alebo príplatkov, ak ich krajina využíva aj vo verejnom zdravotníctve. To sa vo väčšine štátov týka stomatologických zákrokov, ale aj preplácania časti liekov. Zákroky u zubárov ale veľmi opatrne preplácajú poisťovne aj pri cestovnom poistení.
Na druhej strane pri preukaze neplatia obmedzenia súm pre jednotlivé zákroky ako pri poistke. Tiež nemá obmedzenia pri chronických ochoreniach. Takmer celú starostlivosť lekárov možno s EPZP využiť v Holandsku, Írsku či na Malte.
Prehľad podmienok v jednotlivých štátoch, tak ako ich spracovala zdravotná poisťovňa Dôvera, si môžete pozrieť tu.
Výhody komerčnej poistky
Uzatvorenie komerčného cestovného poistenia, minimálne poistenia liečebných nákladov, sa oplatí zvážiť pri ceste mimo únie a krajín Európskeho hospodárskeho priestoru. Na rozdiel od EPZP sa cez komerčné poistenie dá chrániť aj proti okradnutiu. Komerčné poistenie tiež cez asistenčné služby poskytne služby tlmočníka či inú podporu v cudzine. Poistenie navyše zabezpečí prevoz chorého na Slovensku a repatriáciu pozostatkov v prípade úmrtia.
„Cestovné poistenie si môže dovolenkár uzatvoriť buď individuálne, zaplatiť si ho ku platobnej karte, v cestovnej kancelárii, alebo je poistený s ďalšími osobami v takzvanej rámcovej zmluve,“ popisuje Lucia Muthová, hovorkyňa poisťovne Allianz – SP.
Pritom platí, že poistka uzatvorená cez cestovku je o niečo lacnejšia, ale zároveň chráni klienta na nižšie sumy. Niekedy sa oplatí práve táto forma. Turista sa vyhne plateniu za lekárske ošetrenie v hotovosti (aspoň pri menších zákrokoch), keďže kancelária, poisťovňa a miestny lekár majú dohodu o spolupráci
Užitočné rady
- zbytočnému plateniu cestovného poistenia dvakrát sa vyhnú ľudia, ktorí už majú základnú formu tohto produktu zahrnutú v mesačnej alebo ročnej platbe za platobnú kartu
- cestovné poistenie pre celú rodinu, respektíve maloleté deti majú v sebe zahrnuté aj niektoré životné poistky
- poškodenie batožiny počas letu, respektíve inej dopravy sa nedá nárokovať z cestovného poistenia, na mieste sa odporúča vyplniť záznam o poškodení a nárokovať si odškodnenie od dopravcu
- poisťovne núkajú viacero zliav z ceny poistenia, najčastejšie študentom, ktorí vlastnia študentský preukaz ISIC, ale aj klientom zdravotných poisťovní
- vysoké príplatky vo verejnom zdravotníctve má hlavne Francúzsko, Island a Taliansko
Zdroj: eTREND