Etická komisia prokuratúry, ktorá v utorok v Banskej Bystrici prerokovala žiadosť disciplinárnej komisie Generálnej prokuratúry (GP) SR v konaní voči bývalému generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi, prijala na zasadnutí jednohlasné stanovisko. Konštatovala porušenie pravidiel prokurátorskej etiky spočívajúce v porušení dôveryhodnosti a dôstojnosti prokurátora, ktoré upravuje ich etický kódex. Médiá o tom informoval šéf etickej komisie Rastislav Remeta. Etická komisia konala na základe žiadosti disciplinárnej komisie GP SR, ktorú jej doručili 2. júla, a urýchlene vytýčila termín zasadnutia. Písomné odôvodnenie stanoviska bude vyhotovené do 30 dní a následne ho zverejnia na webovom sídle GP SR.
Bývalý šéf hmotných rezerv Kajetán K. zostáva vo väzbe, definitívne rozhodne Najvyšší súd
„Etická komisia prokuratúry sa zaoberala skutkami tak, ako sú vymedzené v žiadosti disciplinárnej komisie GP SR v súvislosti s poskytnutým rozhovorom súkromnej televízii a skutočnosťami, ktoré odzneli v rámci tejto nahrávky a dotýkali sa preberaných súvislostí a aj okolností prepustenia z väzby osoby J. M.," vysvetlil R. Remeta. Disciplinárny senát odročil konanie s D. Trnkom koncom júna na neurčito s tým, že až po doručení stanoviska etickej komisie sa rozhodne o termíne ďalšieho konania.
Disciplinárneho priestupku sa mal Dobroslav Trnka dopustiť tým, že v októbri 2019 poskytol rozhovor televízii Markíza. Týkal sa zverejnenej nahrávky rozhovoru s podnikateľom Marianom Kočnerom v prípade kauzy Gorila. Ďalším dôvodom je časť rozhovoru pre túto televíziu k prepusteniu podnikateľa Jozefa Majského z väzby. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vlani v októbri Trnkovi dočasne pozastavil výkon funkcie, keďže bol naňho podaný disciplinárny návrh za spomínané dva skutky. Trnka je obvinený zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, keďže neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní nahrávku z kauzy Gorila.