Etanol z kukurice, ktorý sa vo veľkých množstvách roky pridáva do pohonných hmôt v USA môže prispievať výrazne vyššou mierou ku globálnemu otepľovaniu ako samotné palivá, píše Reuters.
Vyplýva to zo štúdie americkej Národnej akadémie vied. Výsledky tejto štúdie sú v rozpore s výskumom amerického rezortu pôdohospodárstva. Jeho výsledky totiž ukazovali, že etanol a ďalšie biopalivá sú relatívne ekologické.
Administratíva prezidenta Joea Bidena aktuálne prehodnocuje svoj postoj k biopalivám. Je to súčasť rozsiahlejších snáh o dekarbonizáciu americkej ekonomiky do roku 2050. Aktuálna štúdia naznačuje etanol pravdepodobne vytvára o dvadsaťštyri percent viac emisií ako benzín.
Geoff Cooper, prezident asociácie RFA, lobistickej organizácie, ktorá pracuje v prospech využívania etanolu, označil štúdiu za úplnú fikciu s tým, že autori vychádzali z najhorších možných predpokladov a vyberali si údaje, ktoré im vyhovovali.
Rafinérie v USA môžu ročne do pohonných hmôt primiešať zhruba pätnásť miliárd galónov etanolu vyrobeného z etanolu. Zámerom tejto regulácie je obmedzenie emisií, podpora farmárov a závislosť USA na importe energií.
Štúdia z roku 2019 naznačovala, že uhlíková stopa etanolu je o 39 percent nižšia ako v prípade benzínu.