Slovenskej kauze sa v októbri venovali estónske noviny Novaja gazeta – Baltija, ktoré informujú o dianí v pobaltských štátoch. Na ich otázku, či je G. Abola, jej manžel Andis či firma, ktorú vlastnili, predmetom vyšetrovania, odpovedala prokuratúra záporne.

„Prokuratúra nedisponuje informáciami o napojení týchto osôb na finančnú a hospodársku trestnú činnosť,“ uviedla. Keď sa pred niekoľkými mesiacmi TREND pýtal slovenskej polície, či požiadala lotyšskú stranu o spoluprácu v súvislosti s týmito osobami, odpovedala veľmi všeobecne, že preverujú viacero zahraničných firiem. Kauzu rieši vyšetrovací tím už od roku 2012.

Rozsiahla kriminálna sieť, ktorej súčasťou boli viaceré firmy zo Slovenska, Česka, ale aj iných štátov, podvádzala na DPH takmer päť rokov. Novaja gazeta – Baltija cituje M. Chovanca, ktorý povedal, že sa stretol s G. Abolou a jej manželom pri obchodoch s luxusným tovarom – zlatom.

Podľa Chovanca sa G. Abola zaviazala financovať obchod v oblasti drahých kovov. „Približne v septembri 2007 sme sa s Lotyšmi rozhodli, že nie je potrebné fyzicky kupovať tovar a transportovať do rakúskej spoločnosti. A pri tom riskovať, že nás niekto prepadne. Odvtedy sme zlato a platinu nikdy nekupovali reálne a faktúry boli vždy falošné," povedal.

G. Abola pre noviny reagovala, že jej firmy nikdy neboli zapojené do žiadnych podvodných schém. „Neviem príčinu takýchto vyhlásení M. Chovanca,“ dodala.

Spoločnosť TTC, ktorú riadil M. Chovanec, bola podľa nej v čase, keď s ním podnikala, veľkou obchodnou spoločnosťou na Slovensku. V roku 2010 spolu s M. Chovancom založila spoločnú firmu SIA AMG Trade. „Vtedy som nevedela, že organizuje podvodnú činnosť, ako to tvrdí dnes," zdôraznila.

Keďže išlo o vývozné transakcie, možno predpokladať, že lotyšská štátna pokladnica žiadnu stratu neutrpela, konštatujú noviny Novaja gazeta. Rodina lotyšských podnikateľov obchodovala s drevom, dubovými podlahami a so stavebníckou oceľou.

V lete 2008 mala AMG Eksports financovať obchod TTC s bulharským výrobcom valcovanej ocele a ferozliatin. Neskôr firma nakupovala na Ukrajine cukor a olej a predávala ho reťazcu slovenských a zahraničných partnerov.

Kryl ich niekto z lotyšskej vlády?

Podľa informačného portálu Crediweb v apríli tohto roku vlastnili lotyšskí manželia Spoločnosť AMG Eksports, ktorá bola napísaná najprv na G. Abolu, neskôr na jej manžela. Potom, čo o jej úlohe v karuseli písali slovenské médiá TREND, aktuality.sk a lotyšská televízia, previedli v júni 75-percentný podiel na inú osobu.

Novaja gazeta tiež rozoberá Chovancove tvrdenia, že podvody Lotyšov mal kryť niekto z lotyšskej vlády. Spomína meno Ivas, ktoré však v lotyšskom jazyku neexistuje. Je možné, že v zápisnici ide o preklep a je to Ivars. Také meno mali podľa Novej gazety premiér Godmanis a minister zdravotníctva Eglitis.

M. Chovanec podrobne polícii opísal, ako fungoval karusel, kto mal na starosti zahraničné firmy a kto z vysokopostavených úradníkov a politikov mu pomáhal v biznise s vratkami DPH. Podľa jeho výpovedí sa na tom mali podieľať aj ľudia zo Smeru, menoval viaceré osoby z regionálnych štruktúr na východe Slovenska.

Súčasťou jeho výpovede boli aj prepisy telefonátov, ktoré vysvetľuje. Spomína v nich aj ministra vnútra Roberta Kaliňáka a exministra Jána Počiatka. Keď o tom TREND začiatkom roka napísal, obaja podali trestné oznámenie.