„Máte pocit, že niektoré veci by sa v Estónsku mali robiť lepšie? Alebo by sa niektoré predpisy mali zmeniť?“víta občanov stránka, kam môže svoje nápady na zlepšenie poslať každý priamo z domu. Estónsko, krajina všeobecne nadšená technológiami, zaviedlo nový systém v marci tohto roka a už dva občianske návrhy sa stali skutočnými zákonmi.

Názorné prezentačné video vysvetľuje princíp pridávania nápadov a ich cestu od ufrfľaných Estóncov na rokovanie poslancov. Ako to funguje? Návrh, ktorý občan zavesí na web, najprv prediskutujú s ostatnými užívateľmi. Tí potom spoločne sformulujú finálnu požiadavku. Ak nápad získa podporu ďalších minimálne tisíc (samozrejme digitálnych) podpisov, putuje rovno do komisie parlamentu. Ako hovorí stránka - jedným klikom.

Každý návrh je potom možné nájsť a sledovať jeho cestu: aké stanovisko k nemu zaujala komisia a či sa stal návrhom zákona pripraveným na reálne prerokovanie v parlamente. Platforma Rahva Algatus, teda Národná iniciatíva, je projektom Estónskeho združenia pre spoluprácu, ktoré je financované zo štátneho rozpočtu pod záštitou progresívneho estónskeho prezidenta Toomasa Hendrika Ilvesa. 

Iniciatíva Rahva Algatus vznikla z predošlých občianskych crowd-fundovaných aktivít, ktoré viedli k legitimizovaniu procesu podávania občianskych návrhov ešte v roku 2014. Chýbal však užívateľsky prístupný kanál, webový portál, ktorý sa stal aj prioritou akčného plánu Otvorenej vlády.

Stránka funguje v estónskej, anglickej a ruskej jazykovej verzii. „Chceli sme umožniť každému zapojiť sa do nášho verejného života, pridávať podnety a diskutovať o dôležitých veciach. Angličtina je rovnako dôležitá aj pre našich e-rezidentov,“ hovorí vedúca projektu Teele Pehk. Estónsko systém virtuálneho občianstva spustilo pred rokom a pol a počet obyvateľov krajiny sa tak zvýšil o desať tisíc.

Podávanie návrhov nie je jedinou aktivitou združenia pre participáciu. „Naším cieľom je šíriť povedomie o právach občanov,“ dodáva T. Pehk. Organizácia usporadúva workshopy, učí ľudí pracovať s verejne prístupnými dátami či ich ochranou.

Projekt realizovaný pod záštitou prezidenta má aj svojich odporcov, ktorí v službe nevidia skvalitňovanie verejného života, ale plytvanie peniazmi. „Kancelária prezidenta je skeptická vo veciach ďalšej podpory projektu. Chceme ale dokázať, že náš projekt neprináša prácu navyše, ale pomáha im pracovať viac efektívne a transparentne,“ komentuje spoluprácu so štátom T. Pehk.