Počíta s tým novela Obchodného zákonníka, ktorú parlament posunul do druhého čítania. Platiť by mala od 1. decembra.

S peniazmi vedenými na tomto účte nebude možné nakladať skôr, ako spoločnosť vznikne. Výnimka sa týka platenia nákladov súvisiacich so založením a vznikom spoločnosti podľa spoločenskej zmluvy, vrátenia peňažného vkladu alebo jeho časti a úrokov (§ 166 ods. 2 a tiež odsek 5 druhej vety).

Peňažný vklad na účet spoločnosti môže byť po odoslaní na účet opäť zaúčtovaný do pokladnice spoločnosti napríklad ako pôžička.

Novelu Obchodného zákonníka pripravilo Ministerstvo spravodlivosti v spolupráci s rezortom financií v súvislosti so schváleným Akčným plánom boja proti daňovým podvodom. Takéto opatrenie podľa vlády "sťaží špekulatívne zakladanie obchodných spoločností a napomôže v boji proti neplatičstvu v obchodných vzťahoch."

V budúcom roku sa plánuje ďalšia zmena, podľa ktorej sa rozlíšia dva typy s. r. o. - s povinným základným imaním presahujúcim určitú sumu (napríklad 25-tisíc eur) a so základným imaním 1 euro, ale sprísnenými podmienkami pre tvorbu a udržanie základného imania.

Doteraz platí, že správca vkladu (zakladateľ, spoločník) vo formálnom vyhlásení potvrdí, že základné imanie bolo splatené v plnej výške 5 000 eur a že bude po vzniku spoločnosti v pokladnici spoločnosti. Nikto nepreveruje, či niečo v pokladnici je a často je to naozaj len virtuálne vkladanie majetku.

Novela rozhýbala stojaté vody v zakladaní eseročiek. Má platiť od decembra, ale ak spoločnosť vznikne do konca novembra, zmeny spoločnosti obídu. Stačí u notára podpísať zakladateľskú alebo spoločenskú zmluvu a firma nemusí ako správca vkladu splácať základné imanie na bankový účet ale postačí podpísať formálne prehlásenie správcu vkladu. Do obchodného registra však treba firmu zapísať do konca februára.

Názory na chystané zmeny sa rôznia. Časť kritikov ich oceňuje a tvrdí, že eseročky už nebudú môcť klamať, iní poukazujú na prehliadané súvislosti.

Konateľ spoločnosti Profinam Roman Konrád si myslí, že novela nesplní účel, ktorý sleduje - a to väčšiu ochranu veriteľov a obmedzenie daňových podvodov.

"Keďže po zápise spoločnosti do obchodného registra bude môcť spoločnosť s peňažnými prostriedkami disponovať voľne a akokoľvek, nie je žiadna ochrana, že peniaze zostanú v majetku spoločnosti." Bude to podľa neho iba byrokratická prekážka pre drobných podnikateľov, ktorí by sa chceli rozhodnúť podnikať formou eseročky, pretože pre nich je 5-tisíc eur významná čiastka.

"Tých, čo sledujú iný účel ako podnikanie, táto zmena neodradí od zakladania takýchto spoločností," hovorí R. Konrád. Tvrdí, že novela ide cestou väčšej byrokracie a sťaženia podnikania namiesto očakávaného smeru zjednodušenia.

"V zahraničí vo vyspelých krajinách je bežné založenie eseročky cez internet do niekoľkých hodín alebo maximálne dní. Výber daní je napriek tomu v týchto krajinách lepší. Svetová banka každý rok realizuje prieskum, kde zakladá rovnakú modelovú eseročku vo viacerých krajinách. Z prieskumu vyplýva, že väčšina krajín v záujme rozvoja najmä malého a stredného podnikania ide cestou znižovania poplatkov a administratívy potrebnej na založenie spoločnosti. My ideme opačnou cestou."

Zmeny v novele

  • znovuzavedie povinnosti zakladateľa splatiť peňažný vklad alebo jeho časť na osobitný účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky, predĺženie lehoty z 3 na 6 mesiacov od zverejnenia oznámenia v Obchodnom vestníku, kedy môže súd vydať rozhodnutie o zrušení spoločnosti bez likvidácie
  • k návrhu na prvý zápis eseročky do obchodného registra nebude treba prikladať súhlas správcu dane alebo čestné vyhlásenie k návrhu, ak je zakladateľom zahraničná osoba
  • rozdelenia väčšinového obchodného podielu podľa § 115 ods. 7 prevodom nastávajú zápisom do obchodného registra
  • v rámci novelizácie zákona o súdnych poplatkoch sa nižšia sadzba súdneho poplatku uplatní aj pri podaní návrhu na zápis elektronicky prostredníctvom jednotného kontaktného miesta. Zosúlaďuje sa sadzba za prvý zápis fyzickej osoby podnikateľa (165,50 eura) so sadzbou za prvý zápis podniku alebo organizačnej zložky podniku zahraničnej fyzickej osoby (33 eur), tak ako tomu je v prípade poplatku za zápis organizačnej zložky podniku slovenskej právnickej osoby (331,50 eura) a poplatku za prvý zápis podniku alebo organizačnej zložky podniku zahraničnej právnickej osoby (331,50 eura)
  • novela zákona o obchodnom registri zavádza presnú lehotu (2 pracovné dni) na odoslanie oznámenia o odmietnutí vykonania zápisu do obchodného registra

Pravidlá vkladu majetku

  • vlastnícke práva ku vkladom alebo k ich častiam splateným pred vznikom spoločnosti, prípadne aj iné práva k týmto vkladom prechádzajú na spoločnosť dňom jej vzniku. Vlastnícke právo k nehnuteľnosti nadobúda však spoločnosť až vkladom vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností na základe písomného vyhlásenia vkladateľa opatreného osvedčením o pravosti jeho podpisu. Ak sa na prevod práva k predmetu nepeňažného vkladu vyžaduje zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, je štatutárny orgán spoločnosti povinný podať návrh na zápis do tejto evidencie do 15 dní od vzniku spoločnosti.
  • ak je nepeňažným vkladom nehnuteľnosť alebo podnik, prípadne časť podniku, ktorého súčasťou je nehnuteľnosť, je vkladateľ povinný odovzdať správcovi vkladu písomné vyhlásenie podľa odseku 1 pred podaním návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra. Odovzdaním tohto vyhlásenia správcovi vkladu sa vklad považuje za splatený

Príklad rozloženia vkladu

Karol a Zuzana chcú založiť eseročku. Ako si môžu rozložiť imanie?

Minimálny vklad je 5 000 eur. Ak s. r. o. zakladá jeden, základné imanie v celej výške musí byť splatené pred zápisom do obchodného registra. Ak spoločnosť zakladajú dvaja spoločníci - Karol a Zuzana, musia byť splatené ich vklady aspoň vo výške 30 % základného imania. Celková hodnota splatených peňažných a nepeňažných vkladov musí byť aspoň 50 % zo zákonom ustanovenej minimálnej výšky základného imania, teda 2 500 eur. Vklad spoločníka nikdy nesmie klesnúť pod 750 eur. Každý spoločník sa na založení spoločnosti môže podieľať jedným vkladom. Karol a Zuzana sa v spoločenskej zmluve dohodnú na rozdelení tejto sumy.

Radí odborník

"Spoločnosti založené po 1. decembri (nemusia byť zapísané v obchodnom registri, iba založené) budú mať povinnosť prikladať k návrhu na zápis do obchodného registra výpis z účtu, preukazujúci splatenie peňažných vkladov na základnom imaní. Minimálna výška základného imania pri eseročke je 5 000 eur. Celková hodnota splatených peňažných vkladov spolu s hodnotou odovzdaných nepeňažných vkladov musí byť aspoň 50 % zo minimálnej výšky základného imania. Ak spoločnosť založil jeden zakladateľ, musí byť splatených 100 % základného imania. Účet zakladá správca vkladu. Zakladateľský dokument spoločnosti bude môcť správou vkladov poveriť aj banku, aj keď nebude zakladateľom spoločnosti. Až prax ukáže možné nedostatky zmien v novele, nakoľko účet založený správcom vkladu na jeho meno v súčasnosti nie je možné automaticky pretransformovať na účet danej spoločnosti."

Roman Konrád, spoločnosť Profinam

Seriál S.r.o. alebo živnosť? pripravujeme v spolupráci s Romanom Konrádom z poradenskej firmy Profinam

 V nasledujúcich vydaniach si prečítate:

4. Ako účtovať v eseročke a koľko to stojí, aké výdavky si môžete zaúčtovať

5. Dane a odvody - byť zamestnancom alebo konateľom vo svojej sročke, čo má výhody a čo nie

6. Ako optimalizovať daň - kombinácia účtovania - niečo na živnosť, niečo na sročku

7. Ako je to z dividendami a zaťažením zdravotnými odvodmi v sročke

8. DPH - byť dobrovoľným platiteľom DPH?

9. Zmeny v účtovníctve a v daniach

10. DPH pre eseročky od januára 2014

Všetky vydania seriálu (aj RSS odber)