Spolu s Rumunskom má Slovensko najdlhšie zatvorené školy v rámci krajín EÚ. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to vyhlásil nezaradený poslanec Národnej rady SR a podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Erik Tomáš. Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS) tvrdí, že prvý stupeň základných škôl a materské školy boli takmer kontinuálne otvorené a zdržanie pri otváraní ďalších ročníkov spôsobila zodpovednosť, aby sa nezhoršila epidemická situácia.

Je mi ľúto, že sa nehľadalo viac spôsobov a neboli sme pružnejší v tom, ako deti vrátiť do škôl," zdôraznil E. Tomáš s tým, že deti sa pri otváraní škôl stali rukojemníkmi vlády. V otváraní škôl vidí nekoordinovaný postup, chýba mu ucelený plán vrátane testovacieho. „Videl som, že na niektorých školách prebehlo kloktacie testovanie, ale nebolo to paušálne," podotkol. Dodal, že mnohé školy stále tieto testy nemajú.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) počas tlačového brífingu po 86. rokovaní vlády SR, kde ohlásil svoju demisiu v Bratislave 24. marca 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Pri uvoľňovaní opatrení budú mať prednosť školy, vyhlásil Gröhling

Manuál k otváraniu škôl je k dispozícii, vytvorené sú interaktívne mapy, ktoré ukazujú aktuálnu situáciu, reagoval minister. „Kloktací test dávame ako jednu z možností," podotkol s tým, že platí aj PCR či antigénový test. Spresnil, že je na riaditeľoch, koľko kloktacích testov vopred objednajú. V prípade očkovania učiteľov druhou dávkou si nemyslí, že by prišlo pri jej podaní k zdržaniu.

Zdôraznil, že problém je s otváraním internátov. „Momentálne to funguje tak, že pri zdravotníckych odboroch je jeden žiak v rámci izby," vyhlásil. Plán je podľa neho taký, aby pri prípadnom otváraní stredných škôl mohli byť v izbe dvaja.