„Nemôžeme bojovať proti terorizmu, kým čakáme na niekoho povolenie," povedal Erdogan skupine novinárov po návrate z pracovnej návštevy Azerbajdžanu. „Čo budeme robiť, ak Spojené štáty neprispejú k boju proti terorizmu? Vystačíme si sami," zdôraznil.

Erdogan v pondelok 23. mája vyhlásil, že Ankara čoskoro spustí novú vojenskú ofenzívu v severnej Sýrii, aby zaistila bezpečnosť na južných hraniciach Turecka. Turecko chce podľa Erdogana vytvoriť pozdĺž sýrskych hraníc 30-kilometrovú „bezpečnú zónu".

Americké ministerstvo zahraničných vecí následne v stredu upozornilo, že takáto operácia by ohrozila miestne civilné obyvateľstvo aj amerických vojakov bojujúcich proti extrémistom z tzv. Islamského štátu (IS), pripomína AFP.

Tento spor medzi Washingtonom a Ankarou prišiel v čase, keď Turecko namieta proti vstupu Fínska a Švédska do NATO. Ankara svoj nesúhlas zdôvodňuje tvrdením, že oba tieto štáty poskytujú podporu v Turecku zakázanej Strane kurdských pracujúcich (PKK) i ďalším podobných skupinám, čo Helsinki aj Štokholm popierajú.

Turecko od roku 2016 uskutočnilo tri veľké vojenské vpády do severnej Sýrie, pričom prevzalo kontrolu nad rozsiahlymi oblasťami v sýrskom pohraničí. Oficiálne to zdôvodnilo potrebou eliminácie hrozby, ktorú pre bezpečnosť Turecka predstavujú milície sýrskych Kurdov, ktoré sú známe pod názvom Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG). K poslednej tureckej ofenzíve došlo v októbri 2019.

Ďalšie dôležité správy

WA 34 Peking - Americký prezident Joe Biden (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching mávajú počas virtuálneho summitu v Bielom dome vo Washingtone v pondelok 15. novembra 2021. FOTO TASR/AP 

In this photo released by Xinhua News Agency Chinese President Xi Jinping, right and U.S. President Joe Biden appear on a screen as they hold a meeting via video link, in Beijing, China, Tuesday, Nov. 16, 2021. President Joe Biden opened his virtual meeting with China's President Xi Jinping by saying the go
Neprehliadnite

Čína buduje koalíciu, aby čelila „barbarskému a krvavému“ veleniu Ameriky