Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky hovoril s Vladimirom Putinom a Volodymyrom Zelenským. Putinovi povedal, že úsilie o mier na Ukrajine by podporilo jednostranne vyhlásené prímerie a vízie spravodlivého riešenia. Zelenskému ponúkol, že Ankara je pripravená byť prostredníkom v rokovaní o mieri medzi Ruskom a Ukrajinou. Informovali o tom tlačové agentúry s odvolaním sa na kanceláriu tureckého prezidenta.
Putin podľa Kremľa v rozhovore s tureckým náprotivkom zdôraznil „deštruktívnu úlohu západných štátov“, ktoré zásobujú Ukrajinu zbraňami a taktiež jej poskytujú informácie umožňujúce zamerať tieto zbrane na ruské sily. Rusko je podľa prezidenta otvorené „serióznym rokovaniam o Ukrajine“, pokiaľ však Kyjev splní ruské požiadavky a uzná „novú územnú realitu“, teda Putinom ohlásené pripojenie štyroch ukrajinských regiónov k Rusku.
Zelenskému ponúkol diplomatickú pomoc
Erdogan tiež podľa tureckej strany Zelenskému ponúkol diplomatickú pomoc strán Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorú teraz okupujú ruské vojská. Obaja prezidenti spolu tiež hovorili o humanitárnej pomoci a energetickej pomoci Ukrajine, ktorá zápasí s výpadkami elektriny kvôli ruským útokom na jej kritickú infraštruktúru.
Kyjev už 316 dní nemieni kapitulovať a ukrajinská protiofenzíva od minulého leta oslobodila asi 40 percent územia, ktoré ruské vojská uchvátili po vpáde z minuloročného 24. februára. Ukrajina si kladie za cieľ vytlačiť ruské vojská nielen do pozícií pred začiatkom vojny, ale obnoviť územnú celistvosť Ukrajiny v medzinárodne uznávaných hraniciach, teda vrátane Krymu, ktorý Rusko anektovalo na jar 2014, a tej časti Donbasu, ktorú Rusi posledných osem rokov ovládali prostredníctvom proruských separatistov .
Turecko sa snaží pôsobiť ako neutrálny prostredník
Putin a Erdogan podľa tureckého komuniké hovorili aj o energetike a o obilnej dohode, umožňujúcej vývoz ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov. Erdogan ale tiež Putinovi povedal, že treba podniknúť konkrétne kroky na vyčistenie sýrskeho pohraničia pri hraniciach s Tureckom od kurdských bojovníkov, napísala agentúra Reuters.
Turecko podobne ako Západ a ďalšie krajiny odsúdilo ruskú inváziu na Ukrajinu, zároveň sa ale snaží udržať dobré vzťahy s Moskvou a ako jediná členská krajina NATO sa nepripojilo k protiruským sankciám. V niektorých záležitostiach pôsobí Ankara ako neutrálny prostredník, zaštítila napríklad OSN sprostredkované dohody o vývoze obilia z Ruskom blokovaných ukrajinských prístavov a snažila sa tiež o zabezpečenie mierových rozhovorov.