Článok bol aktualizovaný v celom rozsahu 17. júla 2016 o 19:00

Turecký premiér Binali Yildirim v nedeľu popoludní vyhlásil, že organizátori štátneho prevratu v krajine boli porazení, pokus o prevrat neuspel a život v Turecku sa vrátil k normálu. Premiér deklaroval víťazstvo po tom, ako navštívil sídlo verejnoprávneho rozhlasu a televízie TRT v Ankare, píše agentúra AP.

Ústredie TRT pučisti v piatok večer dočasne obsadili a využili na oznámenie prevratu. B. Yildirim vo vystúpení požiadal ľudí, aby sa večer znova zišli v uliciach na ochranu a oslavu demokracie. „Bola odvrátená ďalšia pohroma,“ povedal. „Naša úloha sa však nekončí. Mali by sme rýchlo vykonať očistnú operáciu, aby sa (pučisti) znova neopovážili vystúpiť proti vôli ľudu.“ Tureckí predstavitelia už predtým vyhlásili, že vláda má situáciu pod kontrolou. 

Turecké bezpečnostné zložky sa však ešte na istanbulskom letisku stretli s pučistami, ktorí sa bránili zadržaniu. Po varovných výstreloch, ktoré neopätovali, sa vzdali, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného tureckého predstaviteľa. Konflikty boli aj na leteckej základni Konya v centrálnej časti krajiny, situácia tam je ale už pod kontrolou.

Minister obrany Fikri Işik uviedol, že je nutné, aby úrady v krajine zostali aj naďalej ostražité. Ako ďalej vyhlásilo ministerstvo zahraničia, počet obetí neúspešného pokusu o prevrat stúpol na 290 ľudí, z toho približne 190 občanov a približne 100 pučistov.

Veľké upratovanie

Turecké úrady vydali príkaz aj na zatknutie hlavného vojenského poradcu prezidenta. Stanica CNN Türk už informovala priamo o zadržaní Aliho Yaziciho. Ako poznamenala agentúra AP, nie je jasné, akú úlohu v celej udalosti zohrával.

Celkom už úrady dali v súvislosti s neúspešným pučom zatknúť 6-tisíc ľudí, uviedol podľa štátnej agentúry Anadolu minister spravodlivosti Bekir Bozdag. Väčšinou ide o príslušníkov armády, sudcov a štátnych zástupcov. „Veľké upratovanie“ bude podľa ministra naďalej pokračovať.

Polícia po celej krajine uskutočnila viacero domových prehliadok. Podľa miestnych médií, ktoré citovala agentúra DPA, pochádza väčšina zo 140 sudcov a prokurátorov z Istanbulu. Už v sobotu úrady po zmarenom pokuse o vojenský prevrat odvolali z funkcie 2 745 sudcov a štátnych zástupcov. Podľa agentúry DPA má Turecko celkovo asi 14 500 až 15-tisíc sudcov.

Vo väzbe v Ankare podľa informácií z vládnych kruhov skončili taktiež dvaja ústavní sudcovia, desať členov Štátnej rady a päť členov Vysokej rady sudcov a štátnych zástupcov, inštitúcie, ktorá dohliada na činnosť justície.

Šéf sudcovských odborov Mustafa Karadag agentúre DPA povedal, že polícia zatýka nielen sudcov a prokurátorov, ktorí sú podozriví z účasti na pokuse o prevrat, ale aj kritikov režimu, ktorí s vojenským pučom nemajú nič spoločného.

Turecký parlament, v ktorom má väčšinu strana AKP, ktorú založil súčasný turecký prezident, pred časom schválil kontroverznú reformu súdnictva. Na jej základe by sa mal znížiť počet členov Štátnej rady a kasačného súdu, ďalšieho najvyššieho orgánu tureckej justície. Už vtedy opozícia kritizovala údajnú snahu vlády odstrániť z funkcie sudcov, ktorí kritizujú AKP a prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a na ich miesto dosadiť lojálne osoby.

Zákon zatiaľ nevstúpil do platnosti. Ovládnutím Štátnej rady a kasačného súdu by prezident získal väčší vplyv aj na zloženie 17-členného ústavného súdu. Okrem iného práve z členov týchto dvoch inštitúcií totiž vyberá prezident ústavných sudcov. Už v sobotu turecký prezident sľúbil, že zničí „paralelné štruktúry“, ktoré podľa neho v radách tureckej justície, školstva, médií a armády vybudoval duchovný F. Gülen s cieľom zvrhnúť vládu AKP.

Erdogan po puči čistí Turecko na svoj obraz a hromadí moc

Duchovný vodca Fethullah Gülen Zdroj: SITA / AP

F. Gülen, ktorý pokus časti armády o prevrat odsúdil, žije dlhodobo v exile v Spojených štátoch. Pre R. T. Erdogana, pre ktorého bol kedysi blízkym spolupracovníkom, je v súčasnosti nepriateľom štátu číslo jedna. Jeho hnutie prezident označuje za teroristickú organizáciu.

Od roku 2013 turecký prezident označil duchovného za strojcu veľkej časti politických kríz v krajine. V sobotu vyzval prezident Američanov, aby 75-ročného duchovného vydali do Turecka.

Zinscenovaný komplot 

Sýrsky vládny denník as-Sawra však v nedeľu napísal, že nevydarený vojenský prevrat v Turecku bol zinscenovaný a jeho cieľom bolo poškodiť povesť armády. Informovala o tom svetová agentúra AP. Denník as-Sawra dodal, že pokus o puč bol komplotom prezidenta R. T. Erdogana, ktorým sa „pomstil armáde a zbavil ju aj zvyšnej podpory ľudí“. 

Sýrsky denník uviedol, že polícia lojálna prezidentovi „zámerne ponížila a pokorila“ príslušníkov armády pred očami ľudu. R. T. Erdogan je silným podporovateľom povstalcov, ktorí sa snažia zosadiť prezidenta Bašára Asada v susednej Sýrii. Sýrska vláda pokladá povstalcov za teroristov.

„Milujem Turecko“

Desaťtisíce ľudí oslavovalo v noci zo soboty na nedeľu v tureckých mestách potlačenie pokusu o vojenský prevrat a držali „hliadky pre demokraciu“. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA s odvolaním sa na turecké médiá.

Turecká televízia odvysielala zábery na jasajúce davy s tureckými vlajkami z metropole Ankary. „Milujem Turecko“, „Obdobie prevratov skončilo“, skandovali účastníci zhromaždenia. Tlačová agentúra Dogan napísala, že v meste Adapazari v severozápadnom Turecku vyšlo do ulíc 75-tisíc ľudí.

Erdogan po puči čistí Turecko na svoj obraz a hromadí moc

Podporovatelia tureckého prezidenta Zdroj: SITA / AP

Úrad prezidenta R. T. Erdogana vyzval v sobotu občanov, okrem iného aj prostredníctvom SMS správ, aby neopúšťali ulice, a zabránili tak ďalšiemu možnému pokusu o prevrat. Občianske hliadky a demonštrácie budú podľa tureckých médií pokračovať aj v ďalších dňoch.

Na centrálnom námestí Taksim v Istanbule sa v sobotu večer zišla asi tisícovka prívržencov tureckého prezidenta. Z ulíc sa ozývali oslavné trúbenia áut. K zhromaždeným ľuďom prehovoril v sobotu večer z Istanbulu sám prezident R. T. Erdogan.