R. T. Erdogan vyzval príslušníkov tureckej komunity v Európe, aby sa pomstili európskym krajinám, v ktorých žijú, za údajné represie a prišli hlasovať v referende v čo najhojnejšom počte.
„Dajte týmto vnukom nacionálneho socializmu, ktorí uplatňujú tieto fašistické represie, hlasom ‚áno‘ patričnú odpoveď,“ vyzval prezident. Nedovolíme európskym fašistom, aby zranili česť a hrdosť tejto krajiny, dodal.
Represiami mal prezident zrejme na mysli zákaz agitačných vystúpení tureckých vládnych politikov, ktorých pred časom vydali Holandsko a niektoré nemecké mestá. Niekoľko týždňov kvôli tomu medzi Ankarou a európskymi metropolami panovalo značné napätie. R. T. Erdogan vtedy uviedol, že po referende jeho krajina prehodnotí vzťahy s Európskou úniou.
Turci žijúci v zahraničí môžu v referende, ktoré by malo významne posilniť právomoci tureckej hlavy štátu, hlasovať od minulého pondelka do nadchádzajúcej nedele. Podľa agentúry DPA v polovici tejto lehoty v Nemecku svoj hlas odovzdalo približne 325-tisíc Turkov, teda necelá štvrtina oprávnených. Celkom v Nemecku môže v referende hlasovať 1,4 milióna ľudí.
Zhruba štvrtina miestnych Turkov, 108-tisíc, už vhodila svoj hlas do volebných urien tiež v Rakúsku. Vo Švajčiarsku sa ľudového hlasovania o zmene tureckej ústavy zúčastnilo dosiaľ asi 27 percent miestnych Turkov, teda asi 95-tisíc.
Celkom už odovzdalo svoj hlas 17,6 percenta tureckých občanov žijúcich v zahraničí, čo zodpovedá asi pol milióna ľudí. Turci žijúci v zahraničí tvoria asi päť percent oprávnených voličov. Podľa agentúry DPA však môžu byť ich hlasy pri tesnom výsledku rozhodujúce.