V zdôvodnení najvyšší turecký predstaviteľ poukázal na aktuálnu situáciu v susedných štátoch - Iraku a Sýrii, ako aj na nutnosť prijatia vážnych hospodárskopolitických rozhodnutí.
V Turecku obvykle platí, že termín volieb definitívne schvaľuje príslušná volebná inštitúcia. Parlamentné a prezidentské voľby v Turecku by ukončili postupný prechod od parlamentného k prezidentskému systému v krajine, za ktorý sa vlani v apríli v plebiscite vyslovila tesná väčšina tureckých občanov.
Pre hlavu štátu prinesie tento posun výrazne viac právomocí. Ohlásenie tureckého prezidenta prišlo po Erdoganovom asi 30-minútovom stretnutí s Devletom Bahčelim, predsedom Strany národného hnutia (MHP), ktorá je hlavnou nacionalistickou silou krajiny.
Hoci je MHP formálne v opozícii, už dlhší čas podporuje vládnucu Stranu spravodlivosti a rozvoja (AKP). Oba subjekty chcú ísť do volieb spoločne. D. Bahčeli v utorok prekvapujúco vyzval na predčasné parlamentné a prezidentské voľby a Erdoganov stredajší krok je evidentne reakciou na túto výzvu.
Výnimočný stav
Podľa D. Bahčeliho predstáv sa voľby mali konať 26. augusta 2018, avšak turecký prezident sa napokon rozhodol pre ešte skorší termín. Predčasné voľby, ktoré i vládna strana doteraz kategoricky odmietala, vníma opozícia kriticky.
Ak dôjde ešte v stredu v súlade s očakávaním k predĺženiu výnimočného stavu v Turecku o ďalšie tri mesiace, voľby by sa konali v krajine poznačenej takouto situáciou. Turecká vláda v utorok napriek výzve Európskej únie navrhla parlamentu namiesto zrušenia výnimočného stavu vyhláseného po zmarenom pokuse o štátny prevrat z júla 2016 jeho ďalšie, celkove už siedme predĺženie.