Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan aj napriek menovej kríze obhajuje nízke úrokové sadzby. Podľa správ tureckých médií Erdogan vyhlásil, že neustúpi.
Pokles o 400 bázických bodov
Turecká líra sa minulý týždeň prudko prepadla a dostala sa na rekordné minimum, keď v utorok sa posunula až na 13,45 TRY/USD. Líra od začiatku roka padla takmer o 40 percent a takmer o 26 percent od začiatku minulého týždňa. V pondelok sa líra obchodovala pri kurze okolo 12,7 TRY/USD.
Šanca, že sa Turecko vyhne krachu z drahých dlhopisov, je veľmi malá
Dôvodom tohto negatívneho vývoja je menová politika tureckej centrálnej banky, ktorá pod tlakom prezidenta Erdogana od septembra skresala úrokové sadzby o 400 bázických bodov z 19 percent na 15 percent, čo spôsobilo, že reálne sadzby klesli výrazne pod nulu.
Inflácia v krajine sa totiž v októbri zrýchlila na takmer 20 %. Uvoľnenie menovej politiky má podľa Erdogana podporiť export, investície a tvorbu pracovných miest.
Inflácia sa podľa neho spomalí
Erdogan v sobotu nariadil štátnej dozornej rade, čo je orgán spadajúci pod jeho autoritu, aby preskúmala podozrenia z menovej manipulácie.
,,Nikdy som nepodporoval, nepodporujem a nikdy nepodporím zvýšenie úrokových sadzieb," povedal Erdogan novinárom na palube lietadla pri návrate z návštevy Turkménska. Dodal, že v tejto veci neustúpi.
Spotrebitelia v eurozóne očakávajú, že inflácia po prudkom raste zamieri nadol
Erdogan tvrdo kritizuje tých, ktorí vyzývajú na zvýšenie úrokových sadzieb, a tvrdí, že inflácia sa spomalí pred voľbami v roku 2023.
Mnoho ekonómov považuje zníženie úrokových sadzieb v Turecku za nebezpečné a opozícia požaduje predčasné voľby.