Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu vyhlásil, že v otázke pripravenosti Švédska vstúpiť do NATO sa nedosiahol žiadny pokrok. Podľa agentúry AFP to konštatoval po telefonickom rozhovore so švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou.
Turecko chce vidieť konkrétne kroky
Kancelária tureckého prezidenta informovala, že Erdogan v telefonáte zopakoval, že „Švédsko by malo podniknúť kroky týkajúce sa takých základných záležitostí, ako je boj proti terorizmu". Povedal tiež, že Ankara chce od Švédska vidieť záväzky v týchto otázkach, ako aj konkrétne a jasné kroky.
Podľa AFP, odkiaľ správu prevzala agentúra TASR, turecký líder tiež vyjadril očakávania, že Švédsko zruší zbrojné embargo proti Turecku, ktoré Štokholm uvalil v roku 2019 v súvislosti s vojenskou ofenzívou Ankary v Sýrii.
Vyhlásil tiež, že dúfa, že reštrikcie prijaté voči tureckému obrannému priemyslu budú zrušené a že Švédsko vydá na stíhanie niekoľko osôb, ktoré Ankara obvinila z účasti na terorizme.
Telefonát s Anderssonovou sa uskutočnil po tom, čo Erdogan diskutoval o vstupe oboch krajín do aliancie NATO s jej generálnym tajomníkom Jensom Stoltenbergom.
Erdogan v ňom Stoltenbergovi povedal, že Švédsko a Fínsko by mali podniknúť konkrétne kroky proti kurdským militantom, uviedla podľa AFP kancelária tureckého prezidenta.
Ankara vstup krajín do NATO stále nepodporuje
Švédsko a spolu s ním aj Fínsko podali v polovici mája žiadosti o vstup do NATO, čím došlo k zmene ich desaťročia pretrvávajúcej politiky neutrality. Obe krajiny zmenili tento svoj postoj pod vplyvom invázie ruských jednotiek na Ukrajinu.
So vstupom Švédska a Fínska do aliancie NATO však musia súhlasiť všetci spojenci, pričom Turecko ihneď uviedlo, že ich vstup nepodporí.
Erdogan totiž obviňuje Štokholm a Helsinki z toho, že poskytli útočisko členom Strany kurdských pracujúcich, ktorú Turecko považuje za teroristickú organizáciu.
Ankara opakovane varovala, že proces vstupu Fínska a Švédska do NATO sa nepohne dopredu, pokiaľ sa nevezmú do úvahy bezpečnostné obavy Turecka.