Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pri dnešnej schôdzke so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom navrhol predĺžiť dohodu o vývoze ukrajinského obilia. Vyjadril tiež ochotu Ankary pomôcť s vývozom ruského obilia a hnojív. Stretnutie oboch prezidentov na okraji ázijského summitu v kazašskej metropole trvalo podľa TASS asi poldruha hodiny.

Plány predĺženia dohody

„Sme plne odhodlaní posilňovať a predĺžiť istanbulskú dohodu a prepravovať ruské obilie a hnojivá do potrebných krajín cez Turecko," povedal Erdogan podľa agentúry RIA Novosti. Turecký prezident podľa agentúry TASS vyjadril odhodlanie napomôcť tak predĺženiu dohody o obilnom koridore pre vývoz ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov, ako aj vývozu potravín a hnojív z Ruska, predovšetkým do chudobných krajín cez Turecko.

Na konci júla sa strany v Istanbule dohodli na podmienkach obnovy prepravnej trasy cez Čierne more. V Istanbule bolo vytvorené monitorovacie centrum, aby dohliadalo na plnenie týchto podmienok. Ukrajina patrí medzi hlavných svetových exportérov obilia, od dodávok sú závislé niektoré chudobnejšie krajiny v Afrike a od Blízkeho východu.

Augustové odblokovanie prístavov

Pre ruskú agresiu bolo v ukrajinských prístavoch podľa Kyjeva zablokovaných na 20 až 25 miliónov ton obilia. Niektoré prístavy zaminovali ukrajinské jednotky pre obavy z vylodenia ruských jednotiek, prepravnú trasu ohrozovali aj operácie ruského námorníctva.

Na základe dohody, ktorá mala platiť 120 dní, vyplávala prvá loď s nákladom ukrajinskej kukurice z Odesy 1. augusta.

Ukrajina je jedným z najväčších vývozcov poľnohospodárskych plodín. Podľa BBC na ňu pripadá 42 percent slnečnicového oleja, 16 percent kukurice a deväť percent pšenice predávaných na svetovom trhu.

Rusko-turecké vzťahy

Putin podľa TASS informoval Erdogana o údajnom pokuse poškodiť plynovod, prepravujúci z Ruska do Turecka zemný plyn, ktorý sa ale nepodaril. Ruský prezident predtým tento údajný pokus pripísal ukrajinskej tajnej službe. Dnes tiež pochválil Turecko ako najspoľahlivejšieho partnera pri preprave ruského plynu do Európy.

Erdogan uviedol, že s Putinom rokoval aj o možnosti postavenia druhej jadrovej elektrárne v Turecku.

Ďalšie dôležité správy

KK10 Konstanca - Zamestnanec rumunskej spoločnosti Comvex dohliada na vykládku ukrajinského obilia v čiernomorskom prístave Constanta v Rumunsku v utorok 21. júna 2022. Hoci Rumunsko prijalo ambiciózny cieľ premeniť sa na hlavné centrum vývozu poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny, ekonomickí experti a prevádzkovatelia prístavov v krajine upozorňujú, že tento cieľ bolo oveľa ľahšie stanoviť, ako skutočne dosiahnuť. FOTO TASR/AP
An employee of the Romanian grain handling operator Comvex oversees
Neprehliadnite

OSN sa snaží predĺžiť platnosť dohody o vývoze obilia z Ukrajiny