Európske vlády urýchľujú predaj podielov v bankách, čím sa snažia uzavrieť kapitolu vládnej pomoci v dôsledku finančnej krízy pred viac ako dekádou. V priebehu jedného roka Grécko predalo väčšinu podielov v bankovom sektore, uvádza Bloomberg. Nedávny predaj podielu v National Bank of Greece priniesol vláde 3,5 miliardy eur. Týmto krokom sa prakticky celý sektor vrátil do súkromného vlastníctva.

Od Írska a Talianska po Spojené kráľovstvo a Nemecko sa európske krajiny snažia vrátiť banky späť investorom. Využívajú priaznivé trhové podmienky na znižovanie rozpočtových deficitov, než klesajúce úrokové sadzby začnú negatívne ovplyvňovať ziskovosť bánk. Tento proces môže znovu naštartovať konsolidáciu európskeho bankového sektora, ktorý zaostáva za Wall Street.

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Kým sa Európa stále topí v stratách zo záchrany komerčných bánk, USA počítajú zisky

Banky, ktoré boli pod štátnou kontrolou nútené sústrediť sa na domáce trhy a znižovať riziko, budú môcť znovu pristúpiť k ambicióznejšiemu rastu. Iné, ako napríklad Commerzbank, sa bez štátnej ochrany stávajú potenciálnymi cieľmi akvizícií.

„Toto môže viesť ku konsolidácii, ktorú Európa potrebuje,“ povedal profesor financií na Katolíckej univerzite v Lovani Hans Degryse. Tento rok európske vlády predali akcie bánk za približne 13 miliárd eur, čo predstavuje najvyšší objem od konca finančnej krízy. Hoci pravdepodobne nevykompenzujú všetky výdavky spojené so záchranou bánk, napriek miliardám eur získaným na dividendách je trh najotvorenejší za posledné obdobie.

Prudký nárast úrokových sadzieb v posledných dvoch rokoch prispel k rekordným ziskom bánk a ukončil bezprecedentné obdobie nulových či dokonca záporných nákladov na úverovanie. Banky, ktoré boli zaťažené zlými úvermi, sa najmä v krajinách ako Grécko, Taliansko a Španielsko postupne ozdravili.

Grécke „problémové banky z minulosti sa premenili na jedny z najžiadanejších aktív“ v Európe, povedal Ilias Xirouhakis, ktorý vedie štátnu agentúru HFSF, spravujúcu podiely v bankách v krajine. „Teraz sa pozeráme na konkurencieschopné banky na paneurópskej úrovni.“

„Nemecká vláda si podiel v Commerzbank držala príliš dlho,“ povedala profesorka ekonómie na Mníchovskej univerzite Monika Schnitzerová. Nemecko potrebuje „istú mieru konsolidácie v bankovom sektore.“

Ďalšie dôležité správy

EBE 10 Štokholm - Švédsky premiér Stefan Löfven informuje médiá na tlačovej konferencii o situácii s novým koronavírusom v krajine v Štokholme 22. apríla 2020. FOTO TASR/AP
Sweden's Prime Minister Stefan Lofven speaks during the government's press conference on covid-19 coronavirus outbreak Wednesday April 22, 2020.  (Anders Wiklund / TT via AP)
Neprehliadnite

Švédsko pred desiatimi rokmi otvorilo hranice imigrantom. Dnes to ľutuje