Nórska spoločnosť Equinor oficiálne začala prevádzku najväčšej plávajúcej veternej elektrárne na svete. Elektráreň bude zásobovať päť ropných a plynových plošín v Severnom mori elektrinou, aby znížila ich emisie oxidu uhličitého. Uviedla to firma Equinor a dodala, že očakáva úsporu 200-tisíc ton oxidu uhličitého ročne, čo je zhruba 0,4 percenta celkových emisií Nórska v minulom roku.

Oficiálneho spustenia prevádzky elektrárne nazvanej Hywind Tampen sa zúčastnil nórsky korunný princ Haakon. Ten na ropnej plošine Gullfaks C pri symbolickom začatí spojil dva káble.

Plávajúce veterné turbíny nie sú na mori pevne ukotvené k morskému dnu. Namiesto toho sú namontované na plávajúcich betónových konštrukciách so spoločným kotviacim systémom. Hywind Tampen sa skladá z 11 plávajúcich turbín a stála 7,4 miliardy nórskych korún (0,640 miliónov eur). Prvú elektrinu už vyrobila v novembri 2022. S plánovaným celkovým výkonom 88 megawattov by mala pokryť približne tretinu dopytu po elektrine piatich ropných a plynových plošín.

Podľa analytikov je technológia plávajúcich veterných turbín vhodná na použitie v hlbších vodách na mori. Technológia je ale stále v plienkach. Náklady na Hywind Tampen vzrástli z pôvodne odhadovaných 5,2 miliardy korún (450 miliónov eur), čo bolo spôsobené oneskorením dodávok surovín, problémami s kvalitou, infláciou a kurzovými vplyvmi, uviedla agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

Volvo EX90.
Neprehliadnite

Volvo môže nakopnúť veternú energetiku na Slovensku. Doma už dohodu na bezemisnú elektrinu má