Epochálna kauza Jukos pred arbitrážnym koncom

Michail Chodorkovskij (vľavo) a Platon Lebedev. Zdroj: SITA/AP

Ako informoval portál motejlek.com, ide o náhradu škody v maximálnej výške 114 miliárd dolárov (takmer 85 miliárd eur).

Leonid Nevzlin, ktorý vlastnil 67 percent ovládajúcej firmy GML a emigroval do Izraela, sa zrejme dočká veľkého zadosťučinenia.

Desať rokov trvala právna vojna medzi GML a Ruskom. Teraz je pri konci. GML a jej právnici zo Shearman & Sterling zvolali na pondelok do Londýna tlačovú konferenciu, na ktorej oznámia rozhodnutie haagskeho arbitrážneho tribunálu.

Z ich pozvánky je zrejmé, že ide len o to, koľko z nárokovaných 114 miliárd dolárov bude musieť Rusko zaplatiť. Ruská strana, zastúpená okrem iných právnikmi z Cleary Gottlieb Steen & Hamilton a Baker Botts, zatiaľ mlčí.

Jukos bol perlou skupiny Menatep Group, ktorú kontroloval na Sibíri dlhoročne väznený Michail Chodorkovskij. Jeho spoločníkmi boli väznený Platon Lebedev a zatknutý Vasilij Šachnovský, spomenutý Nevzlin, Michail Brudno a Vladimir Dubov. Nevzlin, Brudno a Dubov ušli pred zatknutím do Izraela.

Ak by Jukos nebol ukradnutý, je veľký predpoklad, že dnes by patril medzi najväčšie svetové ropné koncerny a jeho hodnota by sa pohybovala nad hranicou 200 miliárd dolárov (149 miliárd eur), predpokladá portál motejlek.com.

Jukos od roku 2002 vlastnil 49 percent v slovenskom tranzitnom a vnútroštátnom prepravcovi ropy Transpetrol. V marci 2009 podiel Jukosu spätne odkúpil štát reprezentovaný vtedajším ministrom hospodárstva Ľubomírom Jahnátkom za 177 miliónov eur. Spätný prevod akcií bol zhruba o vyše 4 milióny eur drahší, než ho v roku 2002 kúpil Chodorkovského Jukos.