Pražskej burze by tak mohol do konca polroka pribudnúť ďalší významný hráč. V pondelok svoj zámer zverejnila GE Money Bank.
Spoločnosť EPIF poskytuje infraštruktúrne služby v energetike, a to v preprave plynu, distribúciu plynu a elektriny, v teplárenstve a v skladovaní plynu. Skupina pôsobí hlavne na Slovensku a v Česku. Firmu EPIF stopercentne ovláda holding EPH, ktorý má v úmysle si zachovať majoritné vlastníctvo v tejto spoločnosti.
„Ako zakladateľ EPIF si kladiem za cieľ zabezpečiť atraktívne a udržateľné výplaty dividend pre všetkých našich akcionárov na základe vysoko kvalitných aktív a rastúcich ekonomík v regióne," uviedol v oznámení predseda dozornej rady EPIF Daniel Křetínský.
Spoločnosť nedáva záruku, že bude rozdeľovať akékoľvek dividendy. Podľa pravidiel, ktorých sa chce držať, má v úmysle rozdeliť tento rok na dividendách za minulý rok zhruba 365 miliónov eur. V nasledujúcich rokoch do roku 2020 plánuje trojpercentný rast dividend na akciu ročne.
EPH vznikol v roku 2009, holding zahŕňa viac ako 40 podnikov v Českej republike, na Slovensku, v Poľsku, Nemecku, Británii a v Taliansku. Podnikajú v oblasti ťažby uhlia, výroby elektriny a tepla či dodávok tepla, ako aj tranzitu zemného plynu.
EPH patrí v Česku k najväčším energetickým firmám, expanduje v Európe
EPH vznikol v roku 2009 ako spoločný podnik skupiny PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera, firmy J & T a podnikateľa Daniela Křetínského. Zameral sa na podnikanie v energetike a priemysle.
Holding zahŕňa viac ako 40 podnikov v Česku, na Slovensku, v Poľsku, Nemecku, Británii a Taliansku, pôsobiacich v oblasti ťažby uhlia, výroby elektriny a tepla či dodávok tepla. EPH sa svoju činnosť snaží rozširovať, v poslednej dobe je aktívny v rtvorbe nových akvizícií.
Firma prejavila napríklad záujem o nemecké aktivity švédskej spoločnosti Vattenfall, agentúra Reuters v minulom týždni uviedla, že EPH stratové nemecké bane a elektrárne zrejme získa (ponuku podala spolu s PPF Investments). Predvlani na jeseň sa EPH dohodol na prevzatí britskej uhoľnej elektrárne Eggborough u Leedse. V septembri 2015 holding oznámil, že začal prípravu na možné ukončenie prevádzky elektrárne okrem iného kvôli poklesu cien elektriny.
Začiatkom minulého roka EPH avizoval nákup šiestich plynových a jednej tepelnej elektrárne v Taliansku. Tieto energetické zdroje majú celkový inštalovaný výkon 4500 MW, čo je viac ako výkon tuzemských jadrových elektrární Temelín a Dukovany dohromady.
Spoločnosť EP Energy, spravujúca energetické aktivity EPH, tiež vlani koncom júna oznámila, že kúpila od francúzskej firmy EdF podiel 95,6 percenta v maďarských teplárňach Budapesti Erőmű.
V decembri EPH podpísal dohodu o kúpe zhruba dvoch tretín podielu talianskej spoločnosti Enel vo firme Slovenské elektrárne (SE), ktorá je ďalším pokračovaním expanzie EPH na Slovensku. Už skôr tu holding kúpil podiely v Slovenskom plynárenskom priemysle, v Stredoslovenskej energetike či firme NAFTA.
Začiatkom tohto roka sa nemecká energetická skupina RWE dohodla na predaji uhoľnej elektrárne v britskej obci Lynemouth skupine EPH. Cieľom holdingu je konverzia elektrárne na spaľovanie biomasy.
Holding je podľa svojich vlastných údajov kľúčovým prepravcom ruského zemného plynu do EÚ, najväčším dodávateľom tepla v SR, druhým najväčším českým výrobcom elektriny (po spoločnosti ČEZ) a treťou najväčšou ťažobnou spoločnosťou v Nemecku.
V ČR kontroluje napríklad Elektrárne Opatovice, výrobcu elektriny a tepla Plzeňskú energetiku a United Energy, producenta tepla Pražskú teplárenskú či prevádzkovateľa zásobníku plynu SPP Storage.
V Nemecku potom spoločnosť EPH vlastní ťažobnú spoločnosť Mibrag a firmu HSR, ktorá prevádzkuje elektráreň na hnedé uhlie Buschhaus a povrchovú baňu Schöningen. V Poľsku EPH ovláda spoločnosť PG SILESIA, prevádzkujúcu uhoľnú baňu.
EPH predvlani medziročne vzrástli tržby o 15 percent na 3,665 miliardy eur. Prevádzkový zisk sa zvýšil o 200 miliónov eur na 1,394 miliardy eur. Výška aktív EPH medziročne klesla kvôli predaju podielu v slovenskom obchodníkovi s plynom SPP z 12,4 miliardy eur v roku 2013 na 10,3 miliardy.
V prvom polroku 2015 vzrástol EPH prevádzkový zisk medziročne o 21,8 percenta na 832 miliónov eur. Na výsledku sa z veľkej časti podieľala novo vznikajúca dcérska firma EP Infrastructure (EPIF), pod ktorú EPH plánoval začleniť všetky svoje infraštruktúrne spoločnosti v strednej Európe.
Skupine EP Infrastructure (EPIF), dcérskej spoločnosti Energetického a průmyslového holdingu (EPH), do ktorej novo patria všetky infraštruktúrne spoločnosti, teda väčšina aktív holdingu, vzrástol v roku 2015 čistý zisk o 42 percent na 622,7 milióna eur. Tržby stúpli o 6,6 percenta na 3,27 miliardy eur.
Podniky holdingu zamestnávajú viac než 12-tisíc ľudí.
Akcionári EPH sú Daniel Křetínský a Patrik Tkáč (podľa webových stránok firmy ovládajú dve tretiny hlasovacích práv) a investori z J & T. Podiel v holdingu mal skôr tiež P. Kellner, predvlani ho ale spolumajiteľom predal. Tento rok vo februári D. Křetínský potvrdil zámer zmeniť vlastnícku štruktúru EPH.