Britsko-holandský ropný koncern Royal Dutch Shell vo štvrtok predpovedal, že jeho rafinérske marže sa v 2. štvrťroku takmer strojnásobili. Prispelo k tomu oživenie globálneho dopytu po pandémii ochorenia COVID-19, nedostatok rafinérskych kapacít a nižší export palív z Ruska. TASR o tom informuje na základe správ Reuters a Bloomberg.
Zrkadlo prudkého nárastu cien
Vo viacerých krajinách prekonali ceny benzínu v uplynulom kvartáli rekordy. Vyššie marže z palív by mohli v 2. štvrťroku zvýšiť zisk Shell z rafinérskeho podnikania o viac ako 1 miliardu dolárov (982,61 milióna eura).
Oznámenie energetického gigantu so sídlom v Londýne je prvým ukazovateľom toho, koľko peňazí prúdilo do pokladníc veľkých ropných spoločností v dôsledku prudkého nárastu cien benzínu.
Shell v aktualizácii pred výsledkami za 2. štvrťrok, ktoré plánuje zverejniť 28. júla, uviedol, že jeho orientačná rafinérska marža vyskočila v 2. štvrťroku 2022 na 28,04 dolárov za barel (1 barel = 159 litrov) z 10,23 dolárov za barel v prvých troch mesiacoch roka, zo 4,17 dolárov za barel vlani v 2. kvartáli. Koncern tak očakáva, že toto zvýšenie bude mať pozitívny vplyv na výsledky produktovej divízie v rozmedzí od 800 miliónov dolárov do 1,2 miliardy dolárov.
Snahy o kontrolu cien pohonných hmôt
Ceny ropy a plynu zostali v 2. štvrťroku vysoké, pričom cena ropnej zmesi Brent bola v priemere 114 dolárov za barel.
Rastúce ceny energií po niekoľkých ťažkých rokoch tak posilňujú ropné spoločnosti, no zároveň predstavujú riziko politickej reakcie. Americký prezident Joe Biden priamo vyzval predajcov palív, aby znížili ceny. V niektorých krajinách zase čelia neočakávaným daniam.
Ropný gigant vo štvrtok oznámil, že zruší odpisy ropných a plynových aktív až do výšky 4,5 miliardy dolárov vďaka výhľadu na vyššie príjmy. Shell zaknihoval v 1. štvrťroku odpisy vo výške 3,9 miliardy dolárov v dôsledku plánovaného odchodu z Ruska.