Predseda Európskej rady Charles Michel je presvedčený, že Európska únia (EÚ) dosiahne dohodu o embargu na ruskú ropu pred pondelkovým (30. 5.) zasadnutím rady. TASR správu prevzala z AFP.
Maďarsko embargo nepodporuje
,,Stále som presvedčený, že dokážeme vyriešiť túto tému pred Európskou radou," povedal Michel na spoločnej tlačovej konferencii v Štokholme so švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou. Maďarský premiér Viktor Orbán však embargo stále nepodporil.
Aj eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni dúfa, že členovia bloku prekonajú odpor Maďarska voči zákazu dovozu ruskej ropy a do konca týždňa nájdu dohodu. ,,Pracujeme na tom," povedal v rozhovore pre televíziu Bloomberg na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose.
,,Zostáva len niekoľko štátov, ktoré majú problémy, predovšetkým Maďarsko," povedal nemecký minister hospodárstva Robert Habeck pre verejnoprávnu televíziu ZDF v pondelok (23. 5.) večer. ,,Myslím si, že v priebehu niekoľkých dní dosiahneme prelom," dodal s tým, že diskusie ,,pokračujú" a embargo na ruskú ropu za jeho inváziu na Ukrajinu je podľa neho ,,na dosah".
Zastavenie dovozu ruskej ropy
Brusel pôvodne navrhol, aby väčšina členských štátov zastavila dovoz ruskej ropy v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov a rafinovaných palív do konca roka. Maďarsko však zatiaľ odmieta podporiť plán, ktorý predložila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Maďarsko, ktorého populistický vodca Viktor Orbán je ojedinelým spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina v Európe, vyhlásilo, že nemôže podporiť plán v tejto forme, pretože by to "úplne zničilo" bezpečnosť jeho dodávok energie.
Brusel ponúkol Maďarsku a Slovensku ročný odklad a Českej republike polročný na postupné ukončenie dovozu ruskej ropy, to však zatiaľ nepresvedčilo Budapešť, aby ustúpila. Maďarsko požaduje výnimku z embarga najmenej na štyri roky a chce 800 miliónov eur z fondov EÚ na prestavbu rafinérie a zvýšenie kapacity ropovodu z Chorvátska.