Nemecko doviezlo v roku 2022 o 12,3 percenta menej zemného plynu ako v predchádzajúcom roku, a to 1 449 terawatthodín (TWh), keďže Rusko najprv obmedzilo a neskôr zastavilo export fosílnych palív do najväčšej európskej ekonomiky. Oznámil to v piatok spolkový úrad na reguláciu sieťových odvetví Bundesnetzagentur (BNetzA).
Nórsko v priebehu roka nahradilo Rusko na pozícii najväčšieho dodávateľa plynu do Nemecka. Severská krajina sa totiž podieľala 33 percentami na celkovom objeme, zatiaľ čo Rusko iba 22 percentami, uviedol regulátor vo vyhlásení.
Moskva zatiahla kohútiky zemného plynu
V roku 2021 pritom Nemecko doviezlo z Ruska až 52 percent plynu. Vlani však Moskva po vypuknutí vojny na Ukrajine a zavedení sankcií Západu znížila dodávky cez plynovod Nord Stream 1 do Nemecka najprv o 60 percent, potom o 80 percent a začiatkom septembra na nulu po odstávke plynovodu a jeho následnom poškodení.
„Chýbajúce dodávky plynu z Ruska boli čiastočne kompenzované dodatočným dovozom, okrem iného cez Holandsko, Belgicko a Nórsko,“ uvádza sa vo vyhlásení BNetzA.
Berlín obmedzil export komodity do susedných krajín
Vláda v Berlíne sa poponáhľala tiež so zavádzaním opatrení, ktoré jej umožnia dovážať skvapalnený zemný plyn (LNG) a nahradiť dodávky z Ruska. Obmedzila tiež export komodity do susedných krajín, ktorý jej predtým štedré dodávky ruskej energie umožňovali. Aj nižší dopyt za hranicami prispel k poklesu exportu, poznamenal regulátor.
Celkový nemecký export plynu dosiahol v minulom roku 501 TWh, čo je o tretinu menej ako 749 TWh v predchádzajúcom roku 2021. Nemecku tak zostal na domácom trhu vyšší čistý prebytok 948 TWh (902 TWh v roku 2021).
Počasie hrá v prospech Západu
Spotreba medzitým klesla o 14 percent aj vďaka miernejšej zime, keď boli teploty v priemere o 1,1 stupňa Celzia vyššie ako priemer v predchádzajúcich štyroch rokoch.
Úrovne zásob plynu v Nemecku v súčasnosti dosahujú pohodlných 90,72 percenta, čo je výrazne nad hranicou 40 percent, ktorú regulátor na začiatku februára považuje za kritickú.
Opätovné naplnenie zásobníkov po zimnej sezóne v priebehu roka 2023 však bude veľkou výzvou vzhľadom na neistotu v súvislosti so všeobecnou situáciou, dodal regulačný úrad vo vyhlásení.