Energetický regulátor EÚ varoval, že nový strop cien plynu v eurobloku pravdepodobne nezníži náklady pre spotrebiteľov alebo podniky, ak sa krajiny budú ponáhľať s naplnením svojich vyčerpaných zásob. Mechanizmus, na ktorom sa ministri tento týždeň dohodli, označil za „bezprecedentný, nevyskúšaný“. Christian Zinglersen, riaditeľ spoločnej energetickej agentúry EÚ Acer, povedal pre Financial Times, že by sa „nerád spoliehal na tento cenový strop plynu“. Neverí, že by zabránil cenovým výkyvom, ktoré otriasli európskymi energetickými trhmi v lete po ruskej invázii na Ukrajinu.
Núdzový strop, ktorý stanovil limit 180 eur/MWh (za megawatthodinu) na cenu plynu obchodovaného v rámci bloku, bol spečatený v pondelok, keď Brusel zintenzívnil svoje úsilie zabrániť opakovaniu cenových výkyvov, ku ktorým došlo v dôsledku toho, že členské štáty sa pred zimou ponáhľajú získať alternatívne dodávky. Politici EÚ sa obávajú, že ďalšie zvyšovanie cien by mohlo vyvolať sociálne nepokoje a zničiť priemyselnú produkciu. Mechanizmus sa spustí, keď ceny dosiahnu 180 eur a budú 35 eur/MWh alebo viac nad svetovými cenami LNG. Ceny holandského prevodového nástroja v rámci EÚ boli v utorok približne 107 eur/MWh, čo zodpovedá zhruba 180 dolárom za barel v ropnom vyjadrení.
Rekordná výška
Pri výške poplatkov za doplnenie zásobníkov plynu v auguste dosiahli ceny rekordnú výšku viac ako 300 eur/MWh. Komisárka EÚ pre energetiku Kadri Simsonová po tom, ako ministri energetiky schválili strop, uviedla, že „s takýmto mechanizmom bude Európa lepšie pripravená na ďalšiu zimnú sezónu“. CH. Zinglersen však povedal, že diskusie o cenovom strope, ktoré prišli po mesiacoch tlaku zo strany prevažne juhoeurópskych štátov, vyčerpali politické možnosti v Bruseli, ktoré sa mohli skôr zamerať na iné opatrenia na potlačenie energetickej krízy. „Samozrejme hýbanie tam a späť s cenovým stropom plynu. . . riskuje vytlačenie iných vecí, ktoré sú, dúfajme, o niečo menej kontroverzné, ale stále mimoriadne dôležité,“ povedal a dodal, že je to náročné. „Je to bezprecedentné, je to nevyskúšané.“
Jedným z príkladov ako lepšie regulovať plnenie plynových nádob je, aby sa to dialo postupne, aby sa predišlo prudkému nárastu dopytu na už aj tak napätom globálnom trhu. Odkedy Rusko znížilo dodávky do EÚ, dopyt po prepravovanom LNG sa výrazne zvýšil a ovplyvnil ceny. Potenciál Číny na ďalšie zmiernenie covidových blokád vyvolal obavy z komplikovanejšieho trhu s LNG v budúcom roku.
Spoločná nákupná platforma
S cieľom využiť vyjednávaciu silu EÚ vytvoril Brusel spoločnú nákupnú platformu pre plyn v rámci ďalšieho právneho predpisu, ktorý ministri v pondelok podpísali. Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, ktorý sa v utorok stretol s 32 zainteresovanými energetickými spoločnosťami, uviedol, že „bezprostrednou prioritou komisie je podniknúť všetky potrebné kroky na agregáciu dopytu a spoločné výberové konania ešte pred začiatkom plnenia zásobníkov plynu na budúci rok“.
Ch. Zinglersen povedal, že EÚ sa musí poučiť zo svojho úsilia o potláčanie energetickej krízy a mala by sa zamerať na infraštruktúru, aby zmiernila preťaženie. Prevádzkovatelia prenosových sústav, ktorí riadia potrubia, profitovali zo 70-násobného nárastu poplatkov za preťaženie. Ide o poplatky platené prevádzkovateľom siete, keď je dopyt po prepojovacom zariadení väčší ako ponuka v dôsledku zmeny dodávok prichádzajúcej do bloku, poznamenal. „V minulosti ste mali infraštruktúru, ktorá bola založená na obrovských objemoch potrubí smerujúcich z východu na západ . . . z Ruska do väčších častí Európy a teraz je to oveľa menej. A ktovie, možno budúci rok už takmer nebude,“ upozornil.
Medzinárodná energetická agentúra uviedla, že bez ruských dodávok plynu by EÚ mohla v budúcom roku čeliť výpadku 30 miliárd kubických metrov, čo je takmer ročná spotreba Holandska.