Svetový uhoľný priemysel bude zrejme nútený do roku 2050 zrušiť takmer jeden milión pracovných miest, a to aj bez ďalších záväzkov na postupné ukončenie využívania fosílnych palív.

Najväčšie straty hrozia v Číne a Indii, ukázala zverejnená správa americkej nezávislej skupiny Global Energy Monitor.

Očakáva sa, že v nasledujúcich desaťročiach budú zatvorené stovky baní náročných na pracovnú silu. Ich životnosť sa končí a krajiny nahrádzajú uhlie čistejšími zdrojmi energie. Väčšina baní, ktoré budú pravdepodobne zatvorené, však „nemá žiadne plány ohľadom predĺženia prevádzky či prechodu na neuhoľnú ekonomiku,“ varovala skupina.

„Uzatváranie uhoľných baní je nevyhnutné, ale ekonomické ťažkosti a sociálne problémy pracovníkov nie,“ konštatovala Dorothy Meiová zo skupiny. Vlády podľa nej musia pripraviť plány na to, aby pracovníkov uhoľného priemyslu nedostihol prechod na novú energetiku.

Skupina vzala do úvahy 4 300 aktívnych a navrhovaných projektov uhoľných baní po celom svete, ktoré zahŕňajú celkovo takmer 2,7 milióna pracovníkov. Zohľadnené bane zastupujú 90 percent svetovej produkcie uhlia. Skupina zistila, že viac ako 400-tisíc pracovníkov je zamestnaných v baniach, ktoré majú ukončiť prevádzku pred rokom 2035.

Čínsky uhoľný priemysel, ktorý je najväčší na svete, v súčasnosti zamestnáva vyše 1,5 milióna ľudí, odhaduje skupina. Z celosvetového počtu jeden milión pracovných miest, ktorý sa očakáva do roku 2050, ich bude viac ako 240-tisíc vo východočínskej provincii Šan-si.

Ďalšie dôležité správy

Lignitová elektrárna ot západ slunce s zataženou oblohou v neurath, Německo
Neprehliadnite

Ďalšia vykurovacia sezóna je za dverami. „Zelené“ Nemecko spustí vyradené uhoľné elektrárne