Mrazy hlboko pod nulou, ktoré v posledných dňoch zasiahli väčšinu Spojených štátov, zabili desiatky ľudí a na nejaký čas uvrhli milióny do tmy. Krajina však len o vlások unikla ešte horšej kalamite, keď dodávky zemného plynu a elektriny v niekoľkých štátoch zlyhali a odhalili, akou zraniteľnou sa pod vplyvom nepriaznivého počasia stala americká elektrizačná sústava, píše Bloomberg.
Víchrica zabíjala
Extrémne počasie vyvolalo spomienky na víchricu vo februári 2021, ktorá v štáte Texas spôsobila rozsiahle výpadky prúdu a vyžiadala si takmer 300 obetí na životoch. Ale zatiaľ čo tento frontálny systém zasiahol časť Spojených štátov, ktorá na extrémny chlad nie je zvyknutá, ten tohtoročný sa rozšíril na stredozápad a severovýchod - dve oblasti, ktoré by mali byť dobre pripravené.
Skutočnosť, že neboli, poukazuje na nedostatky systému, ktorý sužujú obmedzené zásoby zemného plynu a nepredvídateľnosť dodávok solárnej a veternej energie.
Zraniteľná sústava
„Tieto studené fronty odhaľujú zraniteľnosť našej energetickej sústavy,“ povedal profesor Michael Webber z Texaskej univerzity v Austine. „Hoci je premenlivosť dodávok veternej a slnečnej energie dobre známa a veľa sa o nej diskutuje, tieto silné mrazy zároveň poukazujú na nestabilitu našej plynofikačnej sústavy,“ dodal.
Dodávky zemného plynu, hlavného paliva na vykurovanie a výrobu elektriny, sa prepadli na desaťročné minimum, keď zamrzli vrty a zlyhali potrubia, čo spôsobilo prudký rast cien tejto komodity.
Najväčšia elektrická sieť v krajine bola na pokraji nútených pravidelných výpadkov v dodávkach, zatiaľ čo dodávky elektriny postihli aspoň na krátky čas odberateľov v 24 štátoch. V Buffale v štáte New York zomrelo v dôsledku extrémne studeného počasia najmenej 27 ľudí.
Prudký pokles
Deň pred Vianocami utrpela produkcia zemného plynu v USA najhorší jednodňový pokles za viac ako desaťročie, pričom zhruba desať percent zásob bolo nepoužiteľných v dôsledku zamrznutia ústí vrtov. Podľa údajov spoločnosti BloombergNEF založených na plánoch plynovodov bola produkcia v sobotu necelých 24 miliárd kubických metrov plynu, čo je 16-percentný pokles oproti typickým úrovniam.
Najväčší pokles produkcie zaznamenala severovýchodná oblasť Apalačskej panvy, kde zásoby klesli na najnižšiu úroveň od roku 2018.