Šéf Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) Fatih Birol varoval európske krajiny, aby sa túto zimu nehádali o bezpečnosť dodávok energie, pretože by tým mohli zničiť jednotu EÚ a vyvolať spoločenské nepokoje.
Podľa denníka The Financial Times sa Birol obáva, že sa kontinent premení na „divoký západ“, ak európske krajiny začnú obmedzovať svoj vlastný obchod či prestanú spolupracovať so svojimi susedmi.
Ak Európa neprejde týmto „energetickým testom“, tak sa následky prenesú aj mimo energetický sektor, povedal šéf IEA vo štvrtok v rámci fóra pre čistú energiu. Podľa Birola by to malo veľmi zlý vplyv na hospodárstvo, no z politického hľadiska by boli následky priam katastrofálne.
Dva scenáre vývoja
Vzťahy v rámci európskych krajín sa podľa denníka naštrbili aj napriek tomu, že sa krajiny vo svetle prudko rastúcich cien energie snažia ostať jednotné. Kontinent sa pre vysoké ceny dostal na pokraj ekonomickej recesie a zmietajú ním obavy z toho, že niektoré krajiny možno uzavrú postranné dohody na ruské dodávky, alebo obmedzia vývoz elektriny do susedných krajín.
Podľa Birola existujú dva scenáre toho, ako sa situácia môže vyvinúť. Členovia EÚ budú solidárni a budú jeden druhého podporovať alebo to bude „každý sám za seba“. Pripomenul však, že jednou zo základných hodnôt bloku je práve solidarita.
Ak sa kontinentu podarí vyhnúť „nepríjemným prekvapeniam“ v oblasti dodávok plynu, akými je tuhšia zima než zvyčajne, tak ho škody v nasledujúcich mesiacoch aj tak neminú, konštatuje Birol. Na mysli má ekonomickú recesiu a výrazne oklieštené rozpočty domácností.
Podľa šéfa IEA sa kríza vzhľadom na stagnujúce celosvetové dodávky a pravdepodobnosť zvýšenia konkurencie v oblasti dodávok skvapalneného zemného plynu z Číny prenesie aj do roka 2023.
V tejto súvislosti Birol poukázal na to, že v pláne nie je veľa nových plynových projektov a „nórske, alžírske a azerbajdžanské plynovody už takmer dosiahli svoje maximálne kapacity“.
Strata dobrého klienta
Moskva už tento „energetický boj prehrala,“ trvá na svojom Birol a argumentuje tým, že Európa sa už začala obzerať po alternatívnych dodávateľoch.
Väčšina ruských vývozov plynu a ropy putovala do Európy ešte pred vojnou a tomu je už koniec.
„Rusko už navždy prišlo o dobrého klienta. Tento klient platil včas a nevytváral žiadne politické problémy,“ dodáva šéf IEA na margo Európy. Snahám Ruska o nahradenie európskeho trhu ázijským nepripisuje až taký veľký význam, pretože to nie je ako predávať cibuľu na trhu.
„Potrebujete vybudovať plynovody, infraštruktúru, logistiku. To zaberie minimálne desať rokov,“ vysvetľuje Birol.
Rusku bude podľa neho takisto robiť problém udržiavať produkciu, keďže sankcie mu znemožňujú prístup ku kapitálu a západným technológiám potrebným na opravu starnúcich ropných a plynových polí.