„Podmienka, ktorú sme povedali najvyšším predstaviteľom Enelu, spočíva v tom, že s nimi nebudeme spolupracovať ako štát pri predaji ich 66 percent, kým nebude dokončený tretí a štvrtý blok v Mochovciach. Toto je podmienka, ktorú sme definovali veľmi jasne talianskemu vedeniu na stretnutí možno pred mesiacom a pol. Ak by totiž teraz začali Taliani predávať svoj podiel v SE, tak by sa podľa nás úplne zastavila výstavba Mochoviec,“ povedal R. Fico v monológu v rozhlasovej relácii Sobotné dialógy.

Štát oficiálne nemôže brániť Enelu v predaji SE. Nemá žiadne predkupné právo, ani právo veta. „Momentálne tá noha tam je strčená. Oni by to formálne mohli predať, ale ťažko nájdu niekoho v zahraničí, kto by to chcel kúpiť od nich, ak bude partner v zahraničí vidieť, že Slovenská republika ako štát nespolupracuje,“ povedal R. Fico.

Stále nie je známe, či o predávaný majoritný podiel SE nakoniec neprejaví záujem samotný štát. Premiér v rádiu len znova zopakoval, že štát by sa mal na celú transakciu bližšie pozrieť. „Ak budú vhodné podmienky na ďalšie posilnenie postavenia štátu v SE po tom, čo sme zobrali pod plnú kontrolu Vodnú elektráreň Gabčíkovo, štát musí o tom uvažovať. Ale najskôr sa musí dokončiť tretí a štvrtý blok v Mochovciach, lebo tam je preinvestovaná obrovská suma peňazí,“ konštatoval R. Fico.

Šéf Enelu Francesco Starace vo štvrtok na výročnej tlačovej konferencii energetickej skupiny v Londýne potvrdil, že proces predaja SE pokračuje. „Záväzné ponuky na kúpu budú prezentované najneskôr do 9. mája,“ povedal F. Starace v rámci prezentácie strategického plánu Enelu na roky 2015 až 2019.

Taliani počítajú, že za predaj majoritného podielu by mohli zinkasovať menej ako dve miliardy eur. F. Starace totiž povedal, že predaj SE je súčasťou balíka v objeme dve miliardy eur, ktoré chcú získať za aktíva, ktoré Enel predáva v Amerike, v Taliansku a na Slovensku. Pri komentovaní hodnoty predávaného majetku na Slovensku finančný riaditeľ Enelu Alberto De Paoli povedal, že vyššie spomínaná suma už v sebe zahŕňa aj čistý dlh SE 600 miliónov eur, ktorý bude tento rok ešte rásť kvôli dostavbe Mochoviec.

Nateraz je známe, že o 66-percentný podiel SE prejavili záujem česká energetická skupina ČEZ a rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group. Potvrdil to aj Enel. Zvyšných dvoch zatiaľ nikto nekonkretizoval. V médiách sa uvádzali ako prípadní záujemcovia čínska spoločnosť China National Nuclear Corporation (CNCC) a česko-slovenská skupina Energetický a průmyslový holding (EPH). V poslednom čase sa hovorí aj o záujme fínskeho investora. Podľa najnovších informácií agentúry SITA čínsky investor nakoniec medzi štyrmi záujemcami nie je.