Vicepremiér Dušan Čaplovič zopakoval teóriu o stratených a skartovaných dôležitých dokumentoch v rezorte ministerstva životného prostredia. Má ísť o dokumenty súvisiace so škandalóznym predajom emisných kvót nastrčenému sprostredkovateľovi Interblue Group. Doteraz nie je známe, koho vlastne spoločnosť zastupovaná Janou Lütken, dánskou občiankou žijúcou vo Švajčiarsku a plynule hovoriacou po česky, kryje.
Chýbajúce dokumenty
„Tí samotní aktéri si dopredu uvedomovali, že tam urobili viacero subjektívnych, veľmi vážnych chýb. Bolo mi povedané, že dokumenty sú vo veľmi malom množstve a tie najzásadnejšie chýbajú,“ povedal D. Čaplovič v rozhovore pre štátnu agentúru TASR. Že chýbajú dokumenty, sa zistilo, keď mal envirorezort pripraviť pre parlament správu o predaj emisií.
S nevýhodným predajom emisií sa už zaoberajú orgány činné v trestnom konaní. Úrad boja proti korupcii začal minulý rok trestné stíhanie za porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku a za obzvlášť závažný zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Zmluvu s Interblue Group podpísal bývalý minister a nominant vládnej SNS Ján Chrbet. Agendu predaja emisií mali na starosti bývalý šéf sekcie kvality životného prostredia Pavol Tehlár a jeho vtedajší podriadený - riaditeľ odboru ochrany ovzdušia a klímy a bývalý šéf Vojenskej spravodajskej služby Peter Solčanský. V obchodovaní s emisiami mali rozsiahle právomoci. Dala im ich ministerská smernica z februára 2008 podpísaná bývalým ministrom tiež zo stajne SNS Jaroslavom Izákom. Sekcia pod vedením P. Tehlára mala právo v prípade nevýhodnej ponuky alebo nedostatočne dôveryhodného žiadateľa ponuku odmietnuť. Nedôveryhodná mala byť napríklad firma, ktorá vznikla v priebehu roka 2007 a neskôr. Úradníci toto právo nevyužili – americká garážová firma vznikla v júni 2008.
Výročie
Pakty s pochybnou firmou majú za sebou prvé narodeniny a prístup politických špičiek prešiel za ten čas zásadným obratom. Predaj emisií obhajovali všetci odvolaní ministri, premiér Robert Fico i šéf SNS Ján Slota. Zmluvu dlhé mesiace hodnotili ako výhodnú a najlepšiu možnú pre Slovensko. Šéf Smeru-SD a predseda vlády zavelil na zmenu názoru až v polovici augusta. „Určite nesúhlasíme s tým, aby sa aplikovala táto zmluva. Podľa tejto zmluvy sa už nemôže a nebude nič predávať,“ povedal.
Vtedajšieho ministra Viliama Turského vyzval, aby kontrakt zrušil. Pár dní na to sa minister poberal a národniari nadobro o rezort prišli. Vedenia sa dočasne ujal vicepremiér D. Čaplovič, no ani jemu sa nepodarilo zmluvu zrušiť. Novým ministrom sa následne stal Jozef Medveď, no ani ten zmluvu nezrušil, ani sa mu nepodarilo získať od Interblue Group doplatok 15 miliónov eur za využitie zdrojov získaných z predaja emisií v súlade so zelenou investičnou schémou.
Zmluva tak doteraz nie je vypovedaná. Hoci ešte bývalý minister J. Chrbet pred odvolaním tvrdil, že jej zrušenie dohodol s J. Lütken. Bez sankcií. V polovici mája 2009 aj premiér R. Fico tvrdil, že zmluva sa dá vypovedať „bez akýchkoľvek dosahov pre Slovensko“.
Foto na titulke - Photodisc