Nemecká automobilka Volkswagen zaplatí za manipulácie s emisiami viac ako 10 miliárd dolárov v rámci urovnania nárokov takmer 500-tisíc majiteľov áut. Uviedli to tri zdroje oboznámené s dohodou. Zdroj, ktorý hovoril s podmienkou zachovania anonymity, uviedol, že majitelia áut dostanú ako kompenzáciu v priemere 5-tisíc dolárov. Majitelia budú odškodnení aj za to, ak si svoje autá dajú opraviť. Ďalší zdroj konštatoval, že táto suma nezahŕňa časť environmentálnych nákladov, ktoré zvýšia celkovú cenu urovnania. Automobilka Volkswagen a americký úrad pre ochranu životného prostredia odmietli správu komentovať. VW v septembri minulého roka priznal, že použil sofistikovaný softvér, aby sa vyhol splneniu požiadaviek v oblasti emisií v prípade takmer 11 miliónov vozidiel, ktoré predal po celom svete.

Ruský parlament prijal sériu pozmeňujúcich návrhov k balíku protiteroristických zákonov, ktoré vyvolávajú obavy ľudskoprávnych organizácií o dodržiavanie základných slobôd v Rusku. Organizácia Human Rights Watch vo svojom vyhlásení ocenila, že spomedzi návrhov bol vyňatý ten „najškandalóznejší“ - o odoberaní štátneho občianstva za spáchanie teroristického činu alebo za službu v štruktúrach iného štátu. Napriek tomu „zákon naďalej vážne obmedzuje právo občanov na slobodu slova a ďalšie základné slobody v Rusku,“ zdôraznila Taňa Lokšinová z ruskej pobočky HRW.  Novými právnymi normami sa okrem iného v Rusku zavádza povinnosť, aby operátori mobilných sietí pol roka archivovali obsah SMS a rozhovorov. Doteraz museli pol roka archivovať len informáciu o samotnom spojení, nie o obsahu komunikácie. Aj toto obdobie sa po dnešnom hlasovaní predĺžilo, a to na tri roky. 

V rámci pomoci najviac zaostalým regiónom sa v piatok vláda zaoberala na výjazdovom rokovaní okresom Rimavská Sobota. V celoslovenskom porovnaní je tu dlhodobo najvyššia miera nezamestnanosti. V roku 2013 dosiahla takmer 35 percent a v marci tohto roku bola na úrovni 27 percent. Bez práce je v okrese takmer 13-tisíc ľudí v produktívnom veku. Vysoký je podiel dlhodobej nezamestnanosti. Vyše 70 percent uchádzačov o zamestnanie je bez práce dlhšie ako rok a takmer 45 percent dlhšie ako štyri roky, čo dvojnásobne prevyšuje slovenský priemer. Akčný plán rozvoja okresu, ktorý kabinet schválil, preto rieši v prvom rade nezamestnanosť. 

Miera evidovanej nezamestnanosti bola na konci mája tohto roka vyššia ako 20 percent v štyroch okresoch na Slovensku. Ide o okresy Rimavská Sobota, Revúca, Kežmarok a Rožňava. týchto okresov sa dva nachádzajú v Banskobystrickom kraji a po jednom v Prešovskom a v Košickom kraji. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Slovenskí výrobcovia piva musia certifikovať svoje produkty v zahraničí aj napriek tomu, že na Slovensku existujú výskumné laboratóriá, ktoré by to dokázali zabezpečiť. Sylvia Rechtoríková zo Slovenského združenia výrobcov piva a sladu hovorí, že certifikačný orgán pre poľnohospodárske a potravinárske výrobky Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR má kompetencie certifikovať iba výrobky s chráneným označením pôvodu, označené ako „chránené zemepisné označenie“ alebo „zaručene tradičná špecialita“. Pivovarnícke výrobky však takéto označenie nemajú. 

Tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) dobudujeme. Na stretnutí s novinármi to zdôraznil šéf Slovenských elektrární Nicola Cotugno. „Aj napriek krízam budeme v tomto projekte pokračovať a aj ho dokončíme. Tento projekt sa stane pilierom pre slovenskú energetiku na niekoľko generácií,“ povedal.

Desaťtisíce Slovákov, ktorí pracujú vo Veľkej Británii, sa cítia byť ohrozené rozhodnutím britských občanov vystúpiť z Európskej únie. Upozorňuje na to Svetové združenie Slovákov v zahraničí. „Vyzývame slovenské a európske orgány, aby využili nasledujúce dvojročné obdobie prípravy na Brexit na obhajobu záujmov týchto ľudí,“ uviedol predseda združenia Vladimír Skalský. Súčasne vyzýval britské orgány, aby k tejto otázke pristupovali maximálne citlivo a s vedomím toho, že títo prevažne mladí ľudia využili právo voľného pohybu pracovnej sily a sú prospešní pre ekonomiku Veľkej Británie. Svetové združenie Slovákov v zahraničí sa domnieva, že návrat týchto ľudí späť do vlasti by predstavoval záťaž pre Slovensko, kde by mohol byť problém vytvoriť vhodné pracovné miesta.

Automobilka Jaguar Land Rover, ktorá je dcérou indickej spoločnosti Tata Motors, dodrží všetky záväzky voči všetkým svojim výrobným závodom a všetky záväzky v súvislosti so svojimi investičnými rozhodnutiami. „Európa je kľúčovým strategickým trhom pre naše podnikanie, naďalej budeme úplne dodržiavať záväzky voči našim zákazníkom v Európskej únii," píše výrobca vo vyhlásení.

Usporiadanie nového referenda o nezávislosti Škótska od Británie je v súčasnosti „veľmi pravdepodobné“. S ohľadom na výsledky štvrtkového referenda o členstve Británie v Európskej únii to uviedla predsedníčka škótskej vlády Nicola Sturgeonová. V Škótsku sa podľa nej začnú legislatívne prípravy, ktoré spriechodnia vyhlásenie nového referenda. Agentúra DPA napísala, že prvý plebiscit o odtrhnutí sa Škótska od Spojeného kráľovstva sa predvlani skončil neúspechom. N. Sturgeonová doplnila, že podnikne všetko, čo bude dostupné, aby udržala Škótsko v Európskej únii. „Chcem, aby bolo dnes absolútne jasné, že mojím zámerom je podniknúť všetky možné kroky, aby sa zabezpečilo udržanie nášho miesta v EÚ a v jednotnom trhu," povedala. Vysvetlila, že nové hlasovanie o nezávislosti Škótska nemôže ohlásiť už teraz, pretože tento krok si vyžaduje rozhodnutie škótskeho zákonodarného zboru. 

Jedným z dôsledkov rozhodnutia britských voličov o odchode z EÚ bude zrejme aj presťahovanie prestížnej Európskej agentúry pre lieky (EMA) so sídlom v Londýne. Európska agentúra pre lieky bola založená v roku 1995. Jej hlavným poslaním je vykonávať kontrolu a vedecké hodnotenie liekov a tým prispievať k ochrane a skvalitneniu zdravia ľudí aj zvierat v krajinách EÚ. EMA ako decentralizovaná agentúra EÚ poskytuje členským štátom aj inštitúciám EÚ odborné rady, týkajúce sa liečiv a vykonáva dozor nad bezpečnosťou liekov vyvinutých farmaceutickými spoločnosťami pre ich použitie v Európskej únii. 

Prvý kvartál bol v rámci firiem poskytujúcich úvery a pôžičky nebankovým spôsobom z pohľadu aktív mimoriadne priaznivý pre spoločnosti splátkového financovania. Konštatuje to Národná banka Slovenska. Lízingové spoločnosti zaznamenali v medziročnom porovnaní takisto rast. U faktoringových spoločností pretrváva pokles aktív. Tieto tri kategórie spoločností evidovali ku koncu marca celkové aktíva na úrovni 6,3 miliardy eur pri medziročnom raste o 17,9 percenta. 

Francúzska automobilka PSA Group skúma zmeny svojej cenovej politiky vo Veľkej Británii. Britská libra v piatok v reakcii trhov na Brexit klesla na rekordné minimá. Výrobca Peugeotov a Citroënov, ktorý nemá vo Veľkej Británii svoje závody, tak naznačuje, že pravdepodobne bude musieť zvýšiť ceny, aby chránil svoju ziskovosť pri predaji v tejto krajine. „Naše tímy skúmajú rôzne scenáre pre úpravu cien modelov našich značiek, aby sme rýchlo odpovedali na reakcie trhov,“ tvrdí PSA vo vyhlásení pre Reuters. 

Medzinárodný prepravca Student Agency po britskom referende o vystúpení Veľkej Británie z EÚ neočakáva v najbližších mesiacoch žiadne bezprostredné problémy a komplikácie. Ako uviedla hovorkyňa spoločnosti Radka Šťávová, britské rozhodnutie je veľmi čerstvé. „Londýn ešte len začne vyjednávať s ostatnými členskými štátmi presné podmienky vystúpenia a reálne z EÚ vystúpi dva roky po oznámení svojho zámeru odísť,“ vysvetlila.  

Za emisné podvody zaplatí Volkswagen 10 miliárd dolárov

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.