Vážení čitatelia,
na titulke aktuálneho TRENDU pokračujeme v predstavovaní biznismenov, ktorých až doteraz verejnosť nepoznala. V popredí sú tentoraz dvaja z troch bratov Ondrišovcov. Začiatkom januára sa totiž Slováci dozvedeli, že v úlohe štvrtého mobilného operátora sú – dosť prekvapujúco - práve oni a ich spoločnosť Swan. Firma si v aukcii vysúťažila frekvencie potrebné na prevádzku siete, akú už má Slovak Telekom, Orange aj O2. Z článku Telekom a spol. predsa len potrápi štvrtý operátor sa dozviete, či je Swan biela alebo čierna labuť, ako sa mieni presadiť na preplnenom trhu a kto sú títo biznismeni.
Témou týždňa je takzvaná zdieľaná ekonomika. Ľudia vlastnia byty, autá, bicykle či vŕtačky. Niekedy ich však potrebujú len zlomok času. Prečo by vtedy takýto majetok nemohol za mierny poplatok používať niekto iný? Zhruba takáto je myšlienka sharing economy. Filozofia Podeliť sa a zarobiť je čoraz populárnejšia vo svete i na Slovensku.
Materiálom, ktorý by ste si rozhodne mali prečítať, je analýza Mariána Leška Drzé a spupné zlodejstvo vraj nie je trestný čin. Je o emisnej kauze, ktorá je teraz znova aktuálna, hoci sa v nej nič nedeje. Takže práve preto.
Ján Kováč sa pozrel vo svetle aktuálneho rozhodnutia o desať rokov starej kartelovej dohode medzi stavebnými firmami na dnešnú situáciu šiestich veľkých staviteľov diaľnic. Vojnovú sekeru nahradila fajka mieru, píše. Môže to byť drahý pokoj, pri pohľade zvonka vyzerá mierne podozrivo, hoci nezanedbateľným benefitom je, že sa konečne stavia.
Odkedy Jana Dubovcová vystriedala na poste ombudsmana nevýrazného Pavla Kandráča, nezaoberá sa len vybavovaním podnetov od občanov, ale iniciatívne nastoľuje aj osobitné témy. Čoraz viac však naráža na problémy a vládu. „Politická kultúra spočíva v tom, že zistenia ombudsmana nie sú prehliadané, ale naopak sa nimi zodpovední zaoberajú. Ak demokracia nie je vyspelá, orgán verejnej správy považuje výsledky práce verejného ochrancu za útok a nie pomoc a stavia sa obranársky, niekedy až arogantne," tvrdí v rozhovore Niektoré ministerstvá sú ako mŕtvy chrobák. Podľa nej sa na Slovensku vyhýba kontrole najmä polícia.
Aktuálnou témou sa opäť stali kolektívne zmluvy vyššieho stupňa. Keď sa tak odborári rozhodnú, dotiahnu vám ich až do vašej firmy (ak máte aspoň 20 zamestnancov), a to bez súhlasu zamestnávateľov či zamestnancov. Štát z vyjednávania vytláča firmy, píše Xénia Makarová.
Mladý Slovák Michal Kukučka pracuje v čínskom Kantone pre odvážnu globálnu obuvnícku značku United Nude. Pôvodne síce v Bratislave vyštudoval automobilový dizajn a neskôr pracoval v Barcelone v architektonickom štúdiu. Ako dizajnér však zakotvil v obuvníckej brandži, dokonca vo firme, ktorú dlhodobo obdivoval. Najmä preto, že sa v jej tvorbe objavujú Topánky krstené architektúrou. So spoločnosťou United Nude totiž spolupracuje napríklad svetoznáma architektka Zaha Hadid.
Za minulý rok väčšina úspor v druhom pilieri výnosmi príliš nepotešila. Po posledných úpravách pravidiel ostala najväčšia časť sporiteľov v garantovaných fondoch, ktoré - v súlade s nízkymi úrokmi na trhu - vyniesli len lepšiu nulu. Zato Mladé a atraktívne indexové fondy kraľovali a ponúkali dvojpercentné zhodnotenia. Lenže nevybralo si ich ale ani percento klientov DSS. Tento rok majú DSS konečne šancu ukázať, ako dokážu peniaze spravovať. Padli im totiž prekážky investovania z minulosti a majú pred sebou rok, v ktorom sa neráta so zásadnými zmenami ani otváraním druhého piliera.
Vážení čitatelia, v aktuálnom TRENDE je toho oveľa viac. Riešime dilemu, či tohto roku bude prezidentská dlhová amnestia, pripomíname príbeh Kalašnikova a kalašnikova, na príklade sučianskej firmy Robotec hovoríme o robotizácii a marketingu slovenských produktov na ceste do sveta, finančným manažérom predstavujeme bond ako Jamesa Bonda, hovoríme o zmenách v rozhodcovských konaniach. V časti Enjoy sprostredkúvame to najzaujímavejšie zo svetovej výstavy spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas a takisto ukazujeme, čo pre manažérov znamenajú koníčky a čo zasa spánok.
Ďakujeme vám, ak ste si na prelome roka predĺžili celoročné predplatné, je vás vyše 10-tisíc a budeme radi, ak TREND odporučíte alebo predplatíte aj vašim kolegom alebo známym. Chceme byť jadrom slovenskej biznis komunity, bude nám cťou, keď nám umožníte pomáhať vám v raste vášho biznisu a osobností.
Predplatitelia TRENDU výrazne šetria peniaze (namiesto 2,20 platia len 1,44 eur za číslo), majú k dispozícii archív na webe, printové vydanie na stiahnutie už od stredy obeda, deň pred oficiálnym vyjdením. Takisto majú TREND vždy poruke v iPhone, iPade alebo na tabletoch s androidom.
Ďakujeme. A pripomínam, že vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].
S úctou
Oliver Brunovský
TREND 2/2014 nájdete v obchodoch, na stánkoch a v digitálnej podobe pre tablety a iPhone prostredníctvom aplikácie TREND (AppStore, Google Play) a v našom e-shope. Obsah celého vydania nájtete tu.
TREND 2/2014