Viacerí vedci a startupy sa snažia prísť na to, ako znížiť emisie metánu z chovu hospodárskych zvierat. Experimentujú preto s rôznymi prísadami do krmív vrátane rias a biouhlia či vyvíjajú špeciálne masky pre dobytok, ktoré by skleníkový plyn zachytávali.
Firma ArkeaBio zas testuje novú vakcínu pôsobiacu na mikroorganizmy produkujúce metán, ktoré žijú v slinách a tráviacom trakte hospodárskych zvierat. Na trh by sa podľa Bloombergu mohla dostať o dva a pol roka. Ak by boli testy úspešné, liečivo by prispelo k riešeniu jednej z najpálčivejších výziev v oblasti klímy, ktorou je znižovanie emisií metánu z poľnohospodárstva. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku je tento sektor najväčším zdrojom metánu vyprodukovaného ľudskou činnosťou. Predbehol dokonca aj fosílne palivá či skládky.
K distribúcii vakcín by mohlo dôjsť prostredníctvom existujúcich poľnohospodárskych dodávateľských kanálov. Kravy chované na mäso a mlieko totiž už teraz dostávajú širokú škálu liekov na prevenciu respiračných ochorení, hnačiek a iných chorôb. „Príležitosť vytvoriť niečo, čo zapadá do bežných poľnohospodárskych postupov – vakcínu, ktorá neovplyvní kvalitu mlieka či mäsa – znamená, že získame obrovskú cieľovú skupinu,“ dodal Colin South, výkonný riaditeľ ArkeaBio.