Európsky súd pre ľudské práva zamietol 24. septembra sťažnosť Jaroslava Haščáka z dôvodu jej neprijateľnosti, pretože nevyčerpal všetky vnútroštátne opravné prostriedky. Informovala o tom Miriama Gašparíková z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti. Jaroslav Haščák podal na ESĽP sťažnosť v súvislosti so zásahom v bratislavskom sídle finančnej skupiny Penta z decembra 2020.
„ESĽP sa tak nedostal k meritórnemu posudzovaniu veci, teda či došlo k porušeniu práv sťažovateľa, pretože jeho sťažnosť zamietol z procesných dôvodov,“ uviedli z rezortu spravodlivosti. Podstatou sťažnosti bol údajný únik informácií do médií týkajúcich sa zatknutia Jaroslava Haščáka, obvinení voči nemu a prehliadky jeho spoločnosti, „čo má vplyv na jeho právo na rešpektovanie súkromného života“.
Nevyčerpal všetky prostriedky
ESĽP konštatuje, že sťažovateľ nesplnil podmienky prijateľnosti, pretože nevyčerpal vnútroštátne prostriedky nápravy, konkrétne žalobu z dôvodu nesprávneho úradného postupu polície, podľa zákona o zodpovednosti štátu.
Podľa ESĽP nie je dôvod pochybovať o tom, že Jaroslav Haščák mal teoretickú aj praktickú možnosť uplatniť si nárok na náhradu škody podľa zákona o zodpovednosti štátu. Zároveň súd podotkol, že „výsledok konania o jeho trestnom oznámení v súvislosti s únikom informácií mohol napadnúť na Ústavnom súde“.
Dôvodom pre pravidlo spočívajúce v povinnosti vyčerpať všetky vnútroštátne opravné prostriedky je podľa MS poskytnúť vnútroštátnym orgánom, predovšetkým súdom, možnosť zabrániť alebo napraviť údajné porušenia dohovoru. „Uvedené pravidlo vyčerpania vnútroštátnych prostriedkov nápravy je nevyhnutnou súčasťou fungovania systému ochrany podľa dohovoru a základnou zásadou. Ide o dôležitý aspekt subsidiárnej povahy mechanizmu dohovoru,“ uviedla štátna tajomníčka MS Katarína Roskoványi.
Policajný zásah v sídle Penty
K zásahu ozbrojených policajtov došlo 1. decembra 2020 v bratislavskom Digital Parku v súvislosti s kauzou Gorila. Vtedajšieho šéfa Penty a finančníka Jaroslava Haščáka spolu s ďalšími obvinili z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti, niekoľko týždňov bol vo väzbe. Generálna prokuratúra obvinenie koncom augusta 2021 zrušila.
Ministerstvo spravodlivosti sa neskôr v mene štátu finančníkovi ospravedlnilo za nezákonne vznesené obvinenie a väzobné stíhanie. Finančníka a ďalších ľudí v súvislosti s kauzou v decembri 2022 opäť obvinili. Jaroslavovi Haščákovi v septembri tohto roka zrušil prokurátor obvinenie v kauze Gorila.