Generatívna umelá inteligencia má jeden veľký problém – je energeticky náročná. Vždy, keď sa jej spýtate, celá sa aktivuje, takže z výpočtového hľadiska je to mimoriadne neefektívne. Televízii BBC to povedala Sasha Luccioniová z firmy Hugging Face, ktorá sa zaoberá strojovým učením. Podľa nedávnej štúdie, ktorú vytvorila so svojimi kolegami, môže systém generatívnej AI spotrebovať asi tridsaťtrikrát viac energie, ako stroje so softvérom pre konkrétne úlohy.

„Keď používate generatívne AI, tak ona generuje obsah od nuly, v podstate vymýšľa odpovede,“ vysvetlila Luccioninová.

Znamená to, že sa počítač musí poriadne snažiť. Nie je to však priamo počítač alebo šikovný telefón konkrétneho užívateľa, ktorý spotrebúva všetku tú energiu. Výpočty, na ktoré ľudia čoraz viac spoliehajú, sa uskutočňujú v obrovských dátových centrách, ktoré sú pre väčšinu ľudí mimo ich pozornosti. „Cloud. Na tieto obrovské kovové škatule, ktoré sa zahrievajú a spotrebúvajú toľko energie, nemyslíte,“ povedala Luccioniová.

Vysoká náročnosť

Dátové centrá po celom svete spotrebúvajú čoraz viac elektriny. V roku 2022 spotrebovala 460 terawatthodín a Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) očakáva, že do štyroch rokov sa táto spotreba zdvojnásobí. Do roku 2026 by dátové centrá mohli spotrebovať celkovo 1000 terawatthodín ročne. „Tento dopyt zhruba zodpovedá spotrebe elektriny v Japonsku,“ uvádza IEA. Japonsko má 125 miliónov obyvateľov.

V dátových centrách sa ukladajú obrovské objemy informácií, ktoré je možné z nich získať kdekoľvek na svete – všetko od e-mailov až po hollywoodske filmy. Počítače v týchto anonymných budovách tiež poháňajú AI a kryptomeny. Sú základom pre život, aký poznáme.

Niektoré krajiny už dobre vedia, aké sú tieto zariadenia energeticky náročné. V súčasnosti platí moratórium, ktoré bráni výstavbe nových dátových centier v Dubline. Takmer pätinu elektriny v Írsku teraz spotrebujú dátové centrá a očakáva sa, že toto číslo v najbližších rokoch výrazne vzrastie. Írske domácnosti medzitým spotrebu elektriny znižujú.

Šéf britskej spoločnosti National Grid v marci uviedol, že dopyt po elektrine od dátových centier v Británii stúpne v najbližších desiatich rokoch šesťnásobne, čo bude z veľkej časti spôsobené rozvojom AI. National Grid ale tiež očakáva, že dopyt po elektrine nevyhnutnej pre elektrifikáciu dopravy a teplo bude ešte oveľa väčší.

Dopyt bude stúpať

Tento tlak začínajú pociťovať tiež energetické firmy z USA, dodáva analytik spoločnosti Wood Mackenzie Chris Seiple. Rastúci dopyt od dátových centier navyše prichádza v čase, keď politika americkej vlády podporuje rozvoj domácej výroby. Zákonodarcovia v niektorých štátoch USA už prehodnocujú daňové úľavy pre developerov dátových centier kvôli obrovskej záťaži, akú tieto zariadenia predstavujú pre miestnu energetickú infraštruktúru.

Niektoré dátové centrá si dnes môžu dovoliť ísť do vzdialenejších lokalít, pretože latencia, teda meškanie medzi odoslaním informácie z dátového centra a jej prijatím používateľom merané zvyčajne v milisekundách, nie je pre čoraz obľúbenejšie systémy generatívnej AI veľkým problémom. V minulosti boli dátové centrá, ktoré spracovávali napríklad núdzovú komunikáciu alebo algoritmy finančného obchodovania, umiestňované v blízkosti veľkých obytných centier, aby dosahovali tie najlepšie časy odozvy.

Pritom niet pochýb o tom, že energetické nároky dátových centier v najbližších rokoch porastú, upozorňuje Seiple. Zdôrazňuje však, že je obrovská neistota o tom, o koľko to bude. Je to dané skutočnosťou, že hardvér generatívnej AI sa neustále vyvíja.

Riaditeľ firmy Equinix zaoberajúcej sa výstavbou dátových centier v Británii Bruce Owen si myslí, že dopyt porastie rýchlejšie, ako nárast efektivity. Predpovedá, že sa bude stavať viac dátových centier, ktorých súčasťou budú zariadenia na výrobu elektriny priamo na mieste. Firme Equinix úrady vlani zamietli stavebné povolenie pre dátové centrum v Dubline, ktoré ako zdroj energie malo využívať plyn.

Luccioniová zdôrazňuje, že ľudia budú musieť jasne pochopiť, ako sa možnosti, ktoré majú pred sebou, líšia z hľadiska energetickej účinnosti. Pracuje tak na projekte, ktorého cieľom je vytvoriť energetické hodnotenie pre AI. „Namiesto toho, aby ste si vybrali model odvodený od GPT, ktorý je veľmi rozsiahly a spotrebuje veľa energie, môžete si vybrať model s energickou známkou A+, ktorý bude oveľa jednoduchší a úspornejší,“ dodala.

Ďalšie dôležité správy

China Jiujiang Data Center Operation
Neprehliadnite

AI musí vychladnúť. Akcie firiem, ktoré dokážu chladiť dátové centrá, prudko rastú