V poškodenej japonskej jadrovej elektrárni Fukušima-I bolo v utorok ráno miestneho času počuť výbuch v ďalšom z reaktorových blokov, pri ktorom mohlo dôjsť k poškodeniu tlakovej nádrže jedného z reaktorov. Informoval o tom japonský úrad pre jadrovú bezpečnosť. Vláda medzitým oznámila, že ďalší reaktorový blok zachvátil požiar a že z poškodenej elektrárne uniká radiácia.

Výbuch nastal ráno miestneho času v reaktore č. 2, v ktorom boli palivové tyče v pondelok 140 minút bez chladenia vodou, čo zvýšilo nebezpečenstvo roztavenia jadra. Hovorca prevádzkujúcej spoločnosti TEPCO informoval, že v reaktore klesol po výbuchu tlak, čo môže naznačovať únik. Po explózii namerali v okolí zvýšenú úroveň radiácie a spoločnosť z budovy evakuovala časť pracovníkov.

Po explózii zachvátil požiar ďalší reaktor č. 4, uviedol hovorca japonskej vlády. Radiácia v oblastiach pri elektrárni sa podľa neho zvyšuje a už dosiahla úroveň, pri ktorej môže predstavovať hrozbu pre zdravie ľudí.

Vláda vyzvala obyvateľov, aby v okolí 30 kilometrov od elektrárne Fukušima-I ostali v uzavretých priestoroch. Premiér Naoto Kan uviedol, že väčšina ľudí v okruhu 20 kilometrov už z oblasti odišla. Rozšírenie evakuačnej zóny zatiaľ vláda neplánuje, úroveň radiácie sa so vzdialenosťou od elektrárne znižuje.

V elektrárni poškodenej pri piatkovom mohutnom zemetrasení zaznamenali v predošlých dňoch výbuchy v reaktorových blokoch č. 1 a 3. Hovorca vlády dnes uviedol, že v nich pokračuje pumpovanie chladiacej vody podľa plánu.

V čase dnešnej explózie vial v oblasti podľa meteorológov vietor zo severu. Znamenalo by to, že rádioaktívne častice by v prípade úniku mohol zaviať južne smerom k Tokiu. Japonská metropola leží 260 kilometrov juhozápadne od elektrárne Fukušima-I.

V japonskom meste Maebaši, ležiacom 100 kilometrov severne od Tokia, namerali dnes desaťkrát vyššiu úroveň radiácie než obvykle. S odvolaním sa na miestne úrady o tom informovala japonská tlačová agentúra Kjódo. Mierne zvýšenú radiáciu ako obvykle namerali aj v Tokiu.

Po ďalších explóziách v elektrárni Fukušima-I uzavreli aj vzdušný priestor nad poškodeným zariadením. Zákaz letov platí v okruhu 30 kilometrov okolo reaktorov, uviedla agentúra Kjódo.

Japonská polícia medzitým oznámila, že oficiálna bilancia obetí piatkového zemetrasenia a následných prílivových vĺn cunami sa zvýšila na 2 414 mŕtvych. Viac než polovicu týchto obetí zaznamenali v prefektúre Mijagi, kde podľa predošlých vyjadrení miestnych predstaviteľov bolo vyše 10-tisíc ľudí nezvestných.

Foto na titulke - TASR / AP