Slovenské elektrárne (SE) na Najvyššom súde uspeli so žalobou na štát v spore týkajúcom sa cien elektrickej energie. Podnik napadol rozhodnutie ministerstva hospodárstva z roku 2008, ktoré ho prinútilo predávať vo verejnom záujme elektrinu pod cenu. Napísal to dnes denník Pravda. Elektrárne sa súdili o neplatnosť rozhodnutia, verdikt však podľa denníka môže firme umožniť nárokovať si odškodné 80 až 100 miliónov eur.
Vláda Roberta Fica (Smer-SD) v roku 2008 vyhlásila takzvaný všeobecný hospodársky záujem chrániť menších odberateľov pred vysokými cenami elektriny či plynu. Ministerstvo hospodárstva potom elektrárňam určilo, že pre rok 2009 má v tomto programe vyčleniť šesť terrawatthodín elektriny. Ceny následne stanovil regulačný úrad ÚRSO.
SE sa rozhodli štát zažalovať. Postup vlády prirovnali k vyvlastneniu bez náhrady. Tvrdili, že štát síce môže zasahovať do trhových výrobných cien elektriny a udržiavať ich nižšie, musí to však firmám kompenzovať. Elektrárne sa sťažovali aj na to, že ich štát diskriminoval, pretože iným výrobcom nízke ceny nenariadil.
Pravda uviedla, že v roku 2009 hrozilo zdraženie cien elektriny pre domácnosti o päť percent. Postupom štátu podľa denníka elektrárne prišli práve o 80 až 100 miliónov eur.
Podrobnosti o rozsudku Najvyššieho súdu nie sú podľa denníka oficiálne známe. Údajne však Najvyšší súd rozhodol, že štát pochybil formálne pri zadávaní cenových príkazov a priamo neskúmal, či štát vôbec mohol elektrárne nútiť predávať za nízke ceny. Súd vyniesol verdikt približne pred mesiacom.
Ani jedna zo strán sporu verdikt príliš nechcela komentovať, keďže ho ešte nedostala v písomnej podobe. "Slovenským elektrárňam nebolo oficiálne oznámené nijaké rozhodnutie, preto je akékoľvek vyjadrenie predčasné," uviedla pre Pravdu hovorkyňa SE Janka Burdová. ,,Najvyšší súd SR v otázkach zákonnosti rozhodnutí v správnom konaní často rozhoduje bez pojednávania. Ministerstvo nemá k dnešnému dňu k dispozícii rozsudok, preto sa k nemu, ani k ďalšiemu postupu ministerstva, nie je možné vyjadriť," vyhlásilo ministerstvo.
Slovenské elektrárne sú dominantným výrobcom elektrickej energie na Slovensku. Väčšinový podiel v podniku vlastní po privatizácii uskutočnenej za bývalého kabinetu Mikuláša Dzurindu taliansky Enel. Nová vláda R. Fica predaj energetických podnikov kritizovala a tlačila na ne, aby nezvyšovali ceny energií pre domácnosti.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com