Oznámilo to podľa agentúry Reuters slovenské ministerstvo hospodárstva. Podľa slovenského servera HNonline vláda požiadavku odmieta, a Slovensko tak zrejme čaká medzinárodná arbitráž.

Firma Slovenské elektrárne ovládaná talianskym koncernom Enel mala najväčšiu slovenskú vodnú elektráreň v dlhodobom prenájme, vláda sa však v marci rozhodla prevádzku gabčíkovského závodu prevziať do vlastných rúk.

Krajský súd v Bratislave podľa premiéra Roberta Fica právoplatne rozhodol, že zmluva o prenájme je neplatná.

Spor okolo elektrárne v Gabčíkove prichádza v čase, keď Enel pripravuje predaj svojho 66-percentného podielu v elektrárňach.Vláda v nich vlastní zvyšných 34 percent a plánuje zvážiť, či sa má pokúsiť získať späť plnú kontrolu nad spoločnosťou.

R. Fico na konci marca uviedol, že vláda je proti tomu, aby taliansky koncern predal svoj kontrolný podiel v SE skôr, než sa dostavajú a spustia dva bloky jadrovej elektrárne v Mochovciach. Predaj by vraj mohol spôsobiť, že sa dostavba tretieho a štvrtého bloku zastaví. Enel ale vtedy uviedol, že bude v predaji pokračovať.

Enel ovládol slovenského výrobcu elektriny v roku 2006. V súťaži o 66 percent akcií podniku zvíťazil pred spoločnosťou ČEZ a ruským podnikom RAO UES. Za väčšinový balík v SE zaplatil Enel zhruba 840 miliónov eur.

Tento rok v marci Enel oznámil, že do 9. mája očakáva ponuky od záujemcov o podiel v SE. Medzi uchádzačov o kúpu podielu patrí spoločnosť ČEZ, podľa dostupných informácií prejavila záujem aj česká firma Energetický a průmyslový holding, ktorú vlastní podnikateľ Daniel Křetínský s Patrikom Tkáčom a finančnou skupinou J&T.