Päť rokov po vydaní do Spojených štátov mexický narkobarón Joaquín „El Chapo“ Guzmán ukazuje prstom na tých, ktorí podľa neho v skutočnosti stoja za obchodom s drogami, a to na oboch stranách hraníc medzi Spojenými štátmi a Mexikom, píše Insider.
Prostredníctvom svojej právničky Mariely Colónovej, jedným z mála ľudí, ktorí sa môžu s Guzmánom stretávať, šéf kartelu Sinaloa odkázal, že na ukončenie drogovej vojny musia ísť úrady „po politikoch na oboch stranách hraníc“.
Len nástroj v rukách politikov
„Úrady už celé roky zatvárajú do basy údajných bosov, no k ničomu to nevedie. Ak však pôjdete po politikoch, ktorí to umožňujú, tak to je niečo iné, povedala pre Insider Colónová. Guzmán „to už hovoril aj predtým. A to si aj myslí,“ dodala právnička s tým, že jej klient vie, že môže byť len nástrojom v rukách americkej a mexickej vlády.
„Každý nový americký prezident má svoju trofej. U Trumpa to bol Chapo. Aj Biden má svoju trofej,“ nechala sa počuť Colónová. „Vždy je to len o politike,“ dodala. V roku 2019 odsúdili Guzmána na doživotie za viacero drogových trestných činov. Svoj trest si odpykáva na samotke vo väznici Florence s maximálnym stupňom stráženia v americkom štáte Colorado, ktorá je považovaná za najbezpečnejšie väzenie v USA.
Guzmán môže stráviť na väzenskom dvore len jednu hodinu denne a má povolených len 15 minút telefonických hovorov mesačne s tromi ľuďmi, ktorých predtým preverili americké úrady. Ide o jeho matku, jednu z jeho sestier a jeho najmenšie dieťa.
Vládne korupcia
„Guzmán je v úplnej izolácii. Nemá prístup do žiadnej rekreačnej oblasti ani do žiadnej inej oblasti v okolí väzenia okrem svojej cely," povedala Colónová s tým, že zaobchádzanie so svojím klientom označila za mučenie a dôsledok politickej pomsty. Počas procesu s El Chapom mladší brat bosa kartelu Sinaloa Jesus „El Rey“ Zambada ako svedok vypovedal, že „skutočnými vodcami kartelu“ sú mexickí vládni činitelia a predstavitelia amerických orgánov činných v trestnom konaní.
Zambada ukázal prstom konkrétne na Genara Garcíu Lunu, ktorý v rokoch 2006-2012 pôsobil vo funkcii mexického ministra spravodlivosti. Garcíu Lunu zadržali v roku 2019 v Spojených štátoch a obvinili ho z brania úplatkov od kartelu Sinaloa. Proces s ním by sa mal začať v roku 2023 po tom, čo ho viackrát odložili. V októbri 2020 americké úrady zadržali bezprostredne po prílete do Los Angeles bývalého mexického ministra obrany Salvadora Cienfuegosa, ktorého neskôr takisto obvinili z drogovej trestnej činnosti.
Podkupní agenti
Cienfuegos na svojom prvom vypočutí odmietol vinu a americká prokuratúra po rokovaniach s mexickou vládou prekvapivo obvinenia proti nemu stiahla. Bývalého generála prepustili a poslali späť do Mexika. V októbri 2016 jeden z nižšie postavených bosov organizácie La Línea, ktorá je ozbrojeným krídlom kartelu Juárez, pre denník El Universal povedal, že na výplatnej páske kartelu sú aj príslušníci americkej pohraničnej stráže. „Agenti sa kupujú,“ povedal bos. Do roku 2016 zaznamenali americké úrady 153 prípadov vyšetrovania korupcie, pričom väčšinou išlo o pracovníkov amerického Úradu colnej a hraničnej ochrany (CBP).