Elektronické peniaze by sa podľa úradníkov centrálnej banky mohli dostať do obehu už v decembri. Zatiaľ nemajú meno a úradníci tiež neposkytli žiadne technické detaily k novej mene. Iba uviedli, že sa nebude jednať o virtuálnu menu Bitcoin. V akom množstve bude mena vytvorená, bude závisieť od dopytu.
Námestník riaditeľa centrálnej banky Gustavo Solorzano vyhlásil, že mena by mala fungovať spoločne z dolárom a podľa zákona bude podporená "likvidným majetkom". Zamerať sa má na 2,8 milióna najchudobnejších Ekvádorčanov, ktorí tvoria zhruba 40 percent ekonomiky. Spočiatku bude možné uskutočňovať a prijímať platby v novej mene prostredníctvom mobilných telefónov, dodal G. Solorzano.
Nová mena už bola schválená. Podobné virtuálne meny, ktoré nemajú podporu štátu, ako je Bitcoin, boli súčasne v krajine minulý mesiac zakázané.
Ľavicový prezident Rafael Correa uviedol, že jediným problémom projektu je, že trval tak dlho. Bránil ho tiež pred "pseudoanalytikmi, ktorí sa objavili v médiách a snažia sa (ho) pošpiniť". Poprel tiež domnienky mnohých analytikov, že by krajina mala prostredníctvom novej meny v pláne nahradiť americký dolár, ktorý si Ekvádor stanovil za svoju oficiálnu menu po bankovej kríze v roku 2000.
Použitie meny má byť dobrovoľné a podľa zákona nebude mena použitá na vyplatenie štátnych zamestnancov alebo firiem dodávajúcich štátu. Mena sa ani nesmie využívať na nákup finančných inštrumentov vydávaných ministerstvom financií.
Úradník, ktorý dostal novú menu na starosti, Fausto Valencia tvrdí, že softvér už používajú mobilní operátori v Paraguaji. Upozornil, že nová mena nebude ako Bitcoin, ktorého výhoda je v technickej podpore - do obehu môže byť "vyrazené" len obmedzené množstvo Bitcoin. Bez tejto záruky ekonómovia varujú, že vláda by mohla teoreticky vytvoriť toľko meny, koľko chce, a riskuje infláciu.