Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v stredu už štvrtýkrát od apríla znížila svoju prognózu rastu svetového dopytu po rope v roku 2022. A tiež v nasledujúcom roku 2023. Odvolala sa pritom spomaľovanie ekonomík, vysokú infláciu a obnovovanie blokád v Číne spojených s ochorením covid-19.
Rozhodnutia na pozadí neistoty
Dopyt po rope sa v roku 2022 zvýši o 2,64 milióna barelov (1 barel = 150 litrov) denne alebo o 2,7 percenta, uviedol kartel v mesačnej správe. To je o 460-tisíc barelov denne menej ako v predchádzajúcej prognóze.
„Svetová ekonomika vstúpila do obdobia zvýšenej neistoty a rastúcich výziev uprostred pretrvávajúcej vysokej úrovne inflácie, sprísňovania menovej politiky zo strany hlavných centrálnych bánk, vysokej úrovne štátneho dlhu v mnohých regiónoch, ako aj pretrvávajúcich problémov s dodávkami," uviedol OPEC v správe.
Predpoveď nižšieho dopytu tak poskytuje ďalší kontext pre rozhodnutie OPEC a jeho spojencov z aliancie OPEC+ minulý týždeň o najväčšom znížení svojej produkcie od roku 2020 na podporu trhu. Spojené štáty toto rozhodnutie kritizovali.
Ale aj po revízii dopytu smerom nadol OPEC stále očakáva, že jeho rast bude tento aj na budúci rok silnejší, ako očakáva Medzinárodná agentúra pre energetiku, ktorá vydá svoje najnovšie prognózy vo štvrtok.
Prognózy môžu byť v skutočnosti horšie
V budúcom roku OPEC očakáva nárast dopytu po rope o 2,34 milióna barelov denne (o 360-tisíc barelov menej, ako pôvodne predpokladal) na 102,02 milióna barelov denne. OPEC stále počíta s tým, že dopyt v roku 2023 prekročí predpandemickú úroveň z roku 2019.
OPEC zároveň znížil svoju prognózu globálneho hospodárskeho rastu v roku 2022 na 2,7 percenta z 3,1 percenta, a v budúcom roku očakáva, že dosiahne 2,5 percenta. Uviedol pritom, že existuje potenciál na ďalšie oslabenie.
„Stále existujú veľké riziká poklesu," poznamenal ropný kartel a dodal, že potenciál rastu je limitovaný v dôsledku takých faktorov, ako sú fiškálne opatrenia v Európskej únii a Číne a vojna na Ukrajine.
Snaha dohnať „zameškané"
Aliancia OPEC+ po väčšinu tohto roka zvyšovala svoju produkciu ropy, aby vymazala rekordné škrty zavedené v roku 2020 po tom, čo pandémia ochorenia covid-19 podkopala dopyt.
V septembri 2022 mala skupina zvýšiť produkčné ciele o 100-tisíc barelov/deň, z toho asi 64-tisíc barelov denne malo pochádzať z 10 členských krajín OPEC.
Správa ukázala, že produkcia v rámci OPEC vzrástla v septembri o 146-tisíc barelov na 29,77 milióna barelov denne, pričom motorom jej rastu bola ťažba v Saudskej Arábii a Nigérii. Napriek tomu OPEC stále dodáva na trhy oveľa menej ropy, ako povoľuje dohoda OPEC+. Dôvodom sú nedostatočné investície niektorých členov do ropných polí.
OPEC očakáva, že svetový dopyt po rope dosiahne v budúcom roku v priemere 29,4 milióna barelov denne, čo je o 300-tisíc barelov denne menej ako predpovedal minulý mesiac. A znamenalo by to prebytok 370-tisíc barelov/deň, ak by produkcia pokračovala septembrovým tempom a ostatné veci zostali nezmenené.