Skutočná hodnota za január podľa prepočtu TRENDU dosiahla až 98,3 bodu, čo je najvyššia hodnota indikátora od júna 2012. Sto bodov pritom predstavuje priemerná úroveň indikátora v roku 2010. Dlhodobý priemer indexu od roku 1997 dosahuje hodnotu 104,5 bodu.
Znamená to, že pociťovaná situácia v ekonomike SR sa zlepšuje, avšak hospodársky rast by ani zďaleka nemal dosahovať svoje priemerné dlhodobé úrovne. Národná banka i analytici ho v tomto roku očakávajú na úrovni 2,3 percenta, čo nestačí na citeľnejšie znižovanie miery nezamestnanosti.
V januári celkový index sentimentu smerom nahor potiahli hlavne spotrebitelia, ktorých dôvera dosiahla najvyššiu pokrízovú hodnotu - od októbra 2008. Rast dôvery spotrebiteľov podporili ich lepšie očakávania ekonomickej situácie v SR, vývoja nezamestnanosti, vývoj finančnej situácie oslovených domácností i perspektívy úspor.
V prvom mesiaci roka si výraznejšie polepšila i dôvera v stavebníctve, ktorá sa k svojmu pokrízovému maximu ešte len blíži. Stavebný sektor bol pritom od roku 2009 sústavne v silnom útlme.
V najdôležitejších odvetviach priemyslu a služieb sa indikátory dôvery zlepšili iba mierne, pričom zaostávajú za svojimi pokrízovými maximami. Priemyselná produkcia by mala v nasledujúcich mesiacoch podľa očakávaní oslovených manažérov naďalej rásť. Oslovení v sektore služieb vnímajú svoju podnikateľskú situáciu lepšie napriek negatívnejšiemu hodnoteniu súčasnej úrovne dopytu.
Indikátor ekonomického sentimentu zverejnila za celú eurozónu aj Európska komisia. Ten dosiahol hodnotu 100,9 bodu, čo je už hodnota vyššia ako jeho dlhodobý priemer (100 bodov).