Hrubý domáci produkt Saudskej Arábie vo štvrtom štvrťroku klesol medziročne o 3,7 percenta. Príčinou bol prepad ropného sektora. Tempo hospodárskeho poklesu však spomalilo zo 4,4 percenta v treťom štvrťroku, keď krajina zaznamenala prvý pokles ekonomiky od pandémie. Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré zverejnil štatistický úrad Saudskej Arábie.
Saudská Arábia je najväčším svetovým vývozcom ropy. Teraz ťaží zhruba deväť miliónov barelov denne, čo je výrazne pod jej kapacitou okolo 12 miliónov barelov denne. Tento týždeň vláda nariadila štátnej firme Aramco, aby zastavila plán na rozšírenie ťažby.
Bez zahrnutia ropného sektora sa HDP zvýšil o 4,3 percenta. Ropný sektor zaznamenal pokles o 16,4 percenta. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom ekonomika v posledných troch mesiacoch vzrástla o 0,4 percenta. Bez ropného sektora predstavoval rast 2,6 percenta. Za celý minulý rok ekonomika zaznamenala pokles o 0,9 percenta, dole ju takisto ťahal predovšetkým ropný sektor. Neropné aktivity stúpli o 4,6 percenta.
V poslednom rozpočte vláda odhadla, že za rok 2023 sa HDP zvýši o 0,03 percenta a neropný sektor o šesť percent. Na tento rok počíta prognóza s rastom ekonomiky o 4,4 percenta. Medzinárodný menový fond tento týždeň odhadol, že ekonomika Saudskej Arábie vlani klesla o 1,1 percenta, čo bude mať za následok pomalšie oživenie v tomto roku.
To je v ostrom kontraste s rokom 2022, keď bola Saudská Arábia najviac rastúcou ekonomikou skupiny G20, a to vďaka neočakávanému zvýšeniu cien ropy. Hospodársky rast v tom roku predstavoval 8,7 percenta a rozpočet sa po prvý raz takmer za desať rokov prehupol do prebytku. Saudská Arábia potrebuje stovky miliárd, aby sa jej podarilo splniť plán ekonomickej transformácie označovaný ako Vízia 2030. Jeho súčasťou je rast ekonomiky mimo ropného sektora a rozšírenie súkromného sektora, napísala agentúra Reuters.